Były pupilami Pablo Escobara. Sąd wydał wyrok na 160 hipopotamów w Kolumbii

Kolumbijski sąd wydał wyrok na ponad 160 hipopotamów, które zostały sprowadzone do kraju w latach 80. ubiegłego wieku przez barona narkotykowego Pablo Escobara. Zwierzęta zostaną odstrzelone lub wysterylizowane.

Hipopotamy są jednymi z największych współczesnych ssaków występujących na świecie
Hipopotamy są jednymi z największych współczesnych ssaków występujących na świecieARTHUR NICHOLAS ORCHARDAFP

Jeden z najsłynniejszych baronów narkotykowych Pablo Escobar przez lata gromadził w swojej posiadłości egzotyczne zwierzęta, m.in. żyrafy, tygrysy, antylopy i hipopotamy sprawdzone z Afryki.

Nietypowa spuścizna Pablo Escobara

Pablo Escobar został zatrzymany i zastrzelony podczas policyjnej obławy w grudniu 1993 r. Zostawił po sobie m.in. cztery hipopotamy. Po jego śmierci zwierzęta zwane potocznie "kokainowymi" miały uciec i osiedlić się przy rzece Magdalena. Potem rozmnożyły się na wolności.

Na ich obecność skarżą się miejscowi. Obawiają się zwierząt choćby ze względu na ich duże rozmiary i terytorializm. Lokalne media podają, że zdarzają się też ataki na ludzi.

Władze Kolumbii obawiają się, że w ciągu 10 lat populacja hipopotamów może wzrosnąć z ok. 160 zwierząt do tysiąca. Dlatego pojawił się plan, który zakłada odstrzelenie zwierząt lub sterylizację. Sąd administracyjny w departamencie Cundinamarca w centralnej części Kolumbii orzekł w piątek, że ministerstwo środowiska powinno w ciągu trzech miesięcy wydać rozporządzenie w tej sprawie.

Hipopotamy Escobara. Zwierzęta czeka śmierć?

Ministerstwo środowiska ogłosiło już w ubiegłym roku plan sterylizacji części populacji afrykańskich hipopotamów, które z racji pochodzenia uznano za gatunek inwazyjny. Na razie żadne zwierzę nie zostało uśmiercone - informuje agencja AFP.

Rezultatów nie przyniosły też plany przeniesienia hipopotamów do Meksyku, Indii i na Filipiny. W ubiegłym roku naukowcy z Bogoty podawali, że doliczyli się w Kolumbii ponad 200 hipopotamów. Obecnie ma ich być około 160. To gatunek, który naturalnie występuje wyłącznie w Afryce.

Korzyści kontra obawy

Sprawa "hipopotamów Escobara" wywołała w Kolumbii ożywioną dyskusję. Oprócz głosów krytyki pojawiają się też pozytywne opinie chwalące obecność hipopotamów. Według zwolenników zwierząt wspierają one lokalną gospodarkę poprzez napędzanie turystyki.

Hipopotamy są jednymi z największych współczesnych ssaków występujących na świecie. Należą do gatunków zwierząt, które często padają ofiarą nielegalnego handlu i kłusownictwa.

Narodziny hipopotama w zoo w Dallas© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas