Latające hipopotamy. Unoszą się w powietrzu dłużej, niż może się wydawać

Najnowsze badania przeprowadzone przez Royal Veterinary College (RVC) wykazały, że hipopotamy potrafią unosić się w powietrzu nawet przez 0,3 sekundy, jeśli poruszają się z dużą prędkością. "Latają" znacznie dłużej niż zwierzęta o podobnych rozmiarach.

Hipopotamy potrafią unosić się w powietrzu nawet przez 0,3 sekundy
Hipopotamy potrafią unosić się w powietrzu nawet przez 0,3 sekundy123RF/PICSEL

Jest to zaskakujące, ale prawdziwe - ostatnie badania przeprowadzone na hipopotamach udowodniły, że te ogromne zwierzęta potrafią zdumiewająco długo utrzymywać się w powietrzu. Przypomnijmy - hipopotamy są drugimi, największymi ssakami, tuż po słoniach. Największe osobniki mają nawet 520 cm długości i ważą 3600 kg.

Zaskakująca umiejętność hipopotamów

Efekt "latania" hipopotamów wynika z tego, że poruszają się one truchtem. Dotąd niewiele wiedzieliśmy na temat sposobu, w jaki się przemieszczają. Częściowo ze względu na fakt, że zwierzęta te zwykle trzymają się wody, a także ze względu na znaczne zagrożenie, jakie stanowią dla ludzi. 

Celem naukowców było zrozumienie, jak rozmiary tych pokaźnych zwierząt wpływają na ich ruch na lądzie.

"Jesteśmy podekscytowani, że możemy przedstawić pierwsze badanie skupione wyłącznie na ujawnieniu sposobu, w jaki hipopotamy chodzą i biegają" — powiedział profesor John Hutchinson, główny autor badania. "Byliśmy mile zaskoczeni, widząc, jak hipopotamy unoszą się w powietrzu, gdy poruszają się szybko — to naprawdę imponujące".

W trakcie badań okazało się, że hipopotamy potrafią unosić się w powietrzu średnio aż przez 0,3 sekundy.

Jesteśmy podekscytowani, że możemy przedstawić pierwsze badanie skupione wyłącznie na ujawnieniu sposobu, w jaki hipopotamy chodzą i biegają (...) Byliśmy mile zaskoczeni, widząc, jak hipopotamy unoszą się w powietrzu, gdy poruszają się szybko — to naprawdę imponujące.
prof. John Hutchinson
hipopotam Jatesada Natayo123RF/PICSEL

Hipopotamy świetnie pływają, biegają i - latają

Mimo swoich gabarytów hipopotamy są świetnymi biegaczami - osiągają prędkość 30-40 km/h (a według niektórych źródeł nawet 50 km/h). 

To przełomowe odkrycie stanowi początek szerszych badań naukowych. Jest to też cenna informacja dla osób projektujących wybiegi dla hipopotamów, czy dla lekarzy, którzy będą opiekowali się kontuzjowanymi zwierzętami tego gatunku.

"Fakt, że ten artykuł ujawnił możliwe nowe odkrycia dotyczące biomechaniki hipopotamów, może mieć pozytywny wpływ na szerszą społeczność ogrodów zoologicznych w odniesieniu do hodowli i projektowania wybiegów" - skomentował Kieran Holliday, pracownik naukowy i konserwatorski w Flamingo Land Resort.

Obecnie na świecie żyje na wolności od 115 tys. do 130 tys. hipopotamów, głównie w rzekach i jeziorach Afryki Subsaharyjskiej.

Zwierzęta w praskim zoo dostały tony lodu dla ochłodyAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas