Co ze zwierzętami z Ukrainy? One też cierpią w czasie wojny

Wojna nie oszczędza nikogo. Ofiarą padają zarówno zwierzęta domowe, dzikie oraz egzotyczne. Niestety nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić.

Zwierzęta domowe

Dzięki błyskawicznemu uproszczeniu procedury wjazdu dla zwierząt towarzyszących - miało ono miejsce już w dniu wybuchu wojny - wielu uchodźców zabrało je ze sobą, jednak nie każdy mógł sobie na to pozwolić. W Polsce w punktach pomocy Ukrainie uchodźcy mogą dostać nie tylko prowiant czy odzież, ale również karmę dla zwierząt. Co jednak z czworonogami, które zostały w kraju ogarniętym wojną?

Wielu członków i członkiń organizacji prozwierzęcych ryzykując swoim zdrowiem i życiem pojechało za wschodnią granicę, by ratować porzucone zwierzęta. Rosjanie nie oszczędzali nikogo - bomby spadały także na schroniska dla zwierząt.

Reklama

Do pomocy ruszyło nie tylko wiele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, ale również prywatne osoby.

Niestety, uproszczona procedura dotyczyła tylko zwierząt posiadających właściciela. O wiele trudniej było przewieźć zwierzęta bezpańskie, nawet te, które posiadały wszelkie możliwe szczepienia. 

Na granicy dochodziło do sytuacji, w których polscy wolontariusze przewozili kilkadziesiąt zwierząt, które miały potrzebne badania oraz zagwarantowany dom tymczasowy w Niemczech, lecz i tak nie uzyskały zgody na przejazd przez nasz kraj. W efekcie musiały zostać w Ukrainie.

W sytuacji, w której zabranie zwierząt było niemożliwe, członkowie organizacji zostawiali na miejscu karmę.

Co ciekawe, niektóre organizacje przywożące zwierzęta z Ukrainy były regularnie kontrolowane przez policję, służbę celną, inspekcję weterynaryjną i urząd gminy, co znacznie spowalniało ich działania. Żaden z organów nigdy nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. 

Zwierzęta egzotyczne

Ofiarą wojny padły również zwierzęta mieszkające w ukraińskich ogrodach zoologicznych. 

Tylko poznańskie zoo od początku wojny przyjęło 200 osobników, wśród których znalazły się lwy, lamparty czy niedźwiedzie. Niektóre z nich zostały znalezione błąkające się po mieście. Te, które nie przetrwały, zginęły od bomb lub zostały zamordowane przez samych Rosjan i zjedzone.

Część zwierząt musiała zostać uśpiona, ponieważ nie było perspektyw na ich ewakuację. 

Zwierzęta dzikie

Wojna niszczy ukraińską przyrodę. Ze względu na sytuację, kraj nie jest w stanie zadbać o jakąkolwiek ochronę cennych przyrodniczo siedlisk. W rozmowie z "Dzikim Życiem" Rusłan Hreczanyk, pierwszy zastępca Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy, stwierdził, że:

Chociaż nikt nie prowadzi dokładnych danych co do strat w dzikiej przyrodzie, można domyślać się, że są ogromne. Świadczy o tym fakt, że pożary w rezerwacie Biosfery Morza Czarnego były widziane z kosmosu. Jednocześnie ten teren jest obszarem, na którym 120 tys. ptaków migrujących spędza zimę. Możemy się tylko domyślać, ile z nich ją przeżyje. 

Szkody wyrządzone ukraińskiej przyrodzie są szacowane na 370 mld euro, czyli 1 756 mld złotych. Dla porównania, dochody budżetu Polski na 2023 są szacowane na 604,5 mld złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta z ukrainy | wojna na ukrainie a zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy