Zgłoszenie kur od 1 lipca albo kara. Kto musi rejestrować drób?
Oprac.: Jacek Waśkiel
Od 1 lipca 2024 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji drobiu, które wywołały wiele kontrowersji i obaw wśród hodowców. Pojawiły się plotki o możliwych karach sięgających nawet 200 tys. zł za niezarejestrowanie kur, co zaniepokoiło wielu mieszkańców wsi. Sprawdzamy, kto faktycznie musi spełnić nowe wymogi i jakie hodowle podlegają rejestracji.
Spis treści:
Rejestracja kur 2024. Kto musi zgłosić drób do ARiMR?
Hodowcy drobiu w Polsce muszą przestrzegać ściśle określonych przepisów dotyczących rejestracji swoich zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z 2006 roku, hodowla drobiu bez rejestracji była dozwolona dla gospodarstw posiadających do 350 sztuk. Jednakże nowe przepisy unijne, obowiązujące od 6 stycznia 2023 roku, wprowadzają dodatkowe wymagania dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt. Te regulacje mają na celu skuteczniejsze monitorowanie stanu hodowli i zwalczanie chorób zakaźnych, takich jak ptasia grypa.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/429 oraz Rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2022/1345, wdrażane obecnie w Polsce, zostały skonstruowane w sposób, który umożliwia ich dość swobodną interpretację. Z jednej strony przepisy te wprowadzają wymóg rejestracji wszystkich zwierząt hodowlanych, z drugiej zaś robią wyjątek dla "zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego".
Niestety unijne przepisy nie definiują dokładnie tych zakładów. Zatem ostateczna decyzja, jakie formy hodowli zostaną wyłączone z rejestracji, zależy przede wszystkim od ustaleń legislacyjnych w poszczególnych państwach członkowskich. Zgodnie z informacji podawanymi na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osoby hodujące kury na własne potrzeby nie muszą ich rejestrować.
Obowiązek rejestracji kur. Kto jest z niego zwolniony?
ARiMR informuje, że rejestracja zwierząt na podstawie nowych przepisów jest wymagana tylko dla hodowców, którzy posiadają większe stada lub prowadzą działalność komercyjną. To oznacza, że gospodarstwa domowe hodujące drób na małą skalę są całkowicie zwolnione z tego obowiązku. Co więcej, aby formalnie zarejestrować drób, hodowcy muszą najpierw uzyskać Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny, który nadawany jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeśli lekarz weterynarii uzna, że hodowla nie spełnia określonych warunków, na przykład jest zbyt mała, numer nie zostanie przyznany.
W konsekwencji taka hodowla nie będzie zarejestrowana w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt prowadzonym przez ARiMR. Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, drób to szeroka kategoria ptaków utrzymywanych w celach rozpłodowych, produkcji mięsa, jaj spożywczych, czy też odtworzenia zasobów ptactwa łownego.
W skład tej kategorii wchodzą między innymi kury, kaczki, gęsi, indyki, przepiórki, perlice, strusie oraz inne bezgrzebieniowce, gołębie, bażanty i kuropatwy. Podobną definicję zawiera art. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/429, które szczegółowo opisuje cele hodowli podlegających rejestracji.
Przeczytaj też: