Fatalne karmy dla psów i kotów w Polsce. Kontrole ujawniają gorzką prawdę
Wyniki badań opublikowanych w 2019 i 2023 r. pokazują, że w Polsce bardzo łatwo natknąć się na nieprawidłowo opisane karmy dla psów i kotów. Najczęstszym niedopatrzeniem sklepów i producentów jest informowanie o zawartości wołowiny czy kurczaka, podczas gdy skład pożywienia jest zupełnie inny.
W 2018 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała karmę dla zwierząt domowych. Sprawdziła zarówno jakość (badania laboratoryjne), jak i oznakowanie. Pracownicy Inspekcji Handlowej odwiedzili 84 sklepy - zarówno specjalistyczne, jak i należące do sieci handlowych.
Zobacz również:
Karmy dla psów i kotów w Polsce. Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej
Nieprawidłowości wykryto w aż 35 z nich. Skontrolowano w sumie 478 partii karmy - dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, ryb, królików i innych. Zakwestionowano 90 partii, czyli 18,8 proc. W przypadku karmy tylko dla psów i kotów wynik był jeszcze gorszy - wątpliwe oznakowania stwierdzono w 27,5 proc. przypadków.
Najczęstsze nieprawidłowości, na jakie w 2018 r. zwróciła uwagę Inspekcja Handlowa to:
- w karmie dla psów "wołowina z kurczakiem" nie było drobiu, była za to wieprzowina;
- w karmie dla psów nie było kurczaka ani wołowiny, mimo że producent na etykiecie deklarował: wołowina 58 proc., kurczak 7 proc.;
- zawartość tłuszczu w karmach w puszce była wyższa lub niższa od deklarowanej;
- karma sucha miała wyższą wilgotność, a ta w puszce niższą, niż deklarowana;
- w karmie dla kotów "wołowina" oraz "wołowina + jagnięcina" nie było wołowiny, była za to wieprzowina.
Inspekcja Handlowa miała także uwagi co do oznakowania produktów. Brakowało m.in. opisów w języku polskim, instrukcji podania, źle określano także terminy przydatności do spożycia przez zwierzęta.
Zły skład karmy dla zwierząt potwierdziła kolejna kontrola
W 2023 r. karmy dla psów i kotów sprzedawane w Polsce sprawdziła także Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Skontrolowano w sumie 35 sklepów. W przypadku aż 80 proc. z nich wykryto nieprawidłowości.
Najwięcej błędów dopatrzono się, jeśli chodzi o składy karm. Z 64 przebadanych partii zakwestionowano parametry 31 (48,4 proc.) z nich. Niewiele lepiej wypadło oznakowanie produktów. W tym wypadku naruszenia stwierdzono w 30 partiach na 72 przebadanych (41,7 proc.).
Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in.: braku deklarowanych surowców mięsnych (głównie wołowiny), wykrycia niedeklarowanego mięsa kurczaka, a także niezgodnego z deklaracją poziomu zawartości składników analitycznych (np. tłuszczu, wilgotności).
W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy wydali 19 decyzji administracyjnych, w tym 18 decyzji nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 29 tys. zł, a także nałożyli 1 mandat karny oraz wydali 17 zaleceń pokontrolnych.