Wykupiła homara z restauracji. Za 200 euro uratowała mu życie

W sieci pojawiło się nagranie z Sardynii, na którym widać jak kobieta wyjmuje z wiaderka sporych rozmiarów homara i spokojnie wrzuca go do morza. Okazuje się, że turystka wykupiła homara z lokalnej restauracji, aby go uwolnić.

Turystka we Włoszech zamówiła żywego homara, a następnie... wypuściła go do morza
Turystka we Włoszech zamówiła żywego homara, a następnie... wypuściła go do morza123RF/Instagram/The Mirror123RF/PICSEL

Zdarzenie z udziałem turystki ze Szwajcarii miało miejsce na Sardynii, urokliwej wyspie położonej na Morzu Śródziemnym. Kobieta wraz z mężem wybrali się do luksusowej restauracji, gdzie serwuje się m.in. dania z ugotowanymi homarami

Kobieta wykupiła homara za 200 euro i go wypuściła

Zaraz przy wejściu do restauracji znajduje się wielkie akwarium, a w nim rozmaite stworzenia morskie. Pracownicy lokalu relacjonują, że turystka zaraz po wejściu do lokalu zauważyła homara i poprosiła, ale przyniesiono jej go całego.

Pracownicy dostarczyli do stołu homara w wiadrze. Wtedy kobieta podeszła do barierki, wyjęła zwierzę z wiadra, pogłaskała je i wrzuciła do wód zatoki Golfo Aranci. Homar wpadł do wody i odplynął - wynika z relacji gazety "El Español".

Skorupiaki świadome bólu

"Pani przyszła do naszej restauracji i od razu uderzyło ją akwarium, które mamy przy wejściu. Zapytała mnie, czy może uwolnić homara i wypuścić go do morza. Na początku myślałem, że żartuje, ale potem stwierdziłem, że mówi poważnie. Powiedziałem: "Dla mnie to nie problem!" - powiedział Antonio Fasolino, współwłaściciel lokalu.

Po zważeniu homara wyceniono go na 200 euro. Kobieta zapłaciła tę kwotę bez wahania i nalegała, że chce sama uwolnić zwierzę. "Wydawała się wzruszona" - miał powiedzieć Fasolino.

Z raportu przeprowadzonego przez naukowców z London School of Economics wynika, że dziesięcionogi, do których należą kraby, homary i raki, oraz głowonogi, takie jak kalmary i ośmiornice, są zdolne do odczuwania cierpienia. Teza ta miałaby pomóc w zaprzestaniu praktyk, takich jak wrzucanie żywych krabów, ośmiornic i homarów do wrzątku, czy zamrażanie.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt ubój przez zamrażanie wiąże się ze "znacznym pogorszeniem dobrostanu zwierząt". Rada Zarządzania Akwakulturą (ASC) proponuje zakazanie wykorzystywania tej metody.

Niemcy: Turystyczna perła zagrożonaDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas