Powstaje pierwsza na świecie farma ośmiornic. Naukowcy protestują

Zgodnie z doniesieniami BBC, na Wyspach Kanaryjskich ma powstać pierwsza na świecie hodowla przemysłowa ośmiornic. Rocznie ma dostarczać na rynki premium USA, Korei Południowej i Japonii mięso około miliona zwierząt. Jednak zdaniem naukowców metody hodowli są zbyt okrutne i powinny być zakazane.

Przedsiębiorstwo planuje ubój ośmiornic poprzez zamrażanie, co jest uważane za wyjątkowo okrutne.
Przedsiębiorstwo planuje ubój ośmiornic poprzez zamrażanie, co jest uważane za wyjątkowo okrutne.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Organizacja Eurogroup for Animals weszła w posiadanie poufnych dokumentów dotyczących planów powstania ogromnej farmy ośmiornic, które niezwłocznie przekazała BBC.

Wynika z nich, że firma Nueva Pescanova jako pierwsza odkryła metodę masowej hodowli ośmiornic. Do tej pory było to niemożliwe, ponieważ młode ośmiornic jedzą tylko żywe pokarmy oraz są bardzo wymagające co do środowiska. Przedsiębiorstwu udało się jednak częściowo "udomowić" ten gatunek i nauczyć jeść suchy pokarm.

Zgodnie z obecnymi planami przedsiębiorstwo planuje postawienie około tysiąca zbiorników w dwupiętrowym budynku w porcie Las Palmas de Gran Canaria.  

Eurogroup for Animal ustaliło, że Nueva Pescanova planuje trzymać zwierzęta w zbiornikach z innymi ośmiornicami w stałym świetle. Obie te praktyki są wbrew naturze ośmiornic, które wiodą życie samotniczek i są przyzwyczajone do ciemności.

Mało tego, ośmiornice planuje się uśmiercać poprzez zamrażanie. 

Protesty naukowców i ekologów. "Ośmiornice są tak inteligentne jak koty"

Niestety obecnie nie ma przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, ponieważ ośmiornice nigdy wcześniej nie były hodowane komercyjnie. Środowisko naukowe zgłasza jednak wiele zastrzeżeń co do projektu hodowli.

Najbardziej kontrowersyjna jest metoda uboju ośmiornic. Zgodnie z obecną wiedzą naukową, powoduje ona powolną i stresującą śmierć zwierząt.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt ubój przez zamrażanie wiąże się ze "znacznym pogorszeniem dobrostanu zwierząt", a Rada Zarządzania Akwakulturą (ASC), która jest odpowiedzialna za główny system certyfikacji hodowlanych owoców morza, proponuje zakaz wykorzystywania tej metody, chyba że zwierzęta zostaną wcześniej ogłuszone.

Profesor Peter Tse, neurolog z Dartmouth College, powiedział BBC, że

Zabijanie ośmiornic przez zamrażanie oznaczałoby bardzo powolną śmierć. Byłoby to bardzo okrutne i nie powinno się na to pozwolić. Warto pamiętać, że ośmiornice są tak inteligentne jak koty.

Tse zasugerował, że bardziej humanitarnym sposobem byłoby zabicie ich tak, jak robi to wielu rybaków: uderzając je w głowę.

Presja na naturalne populacje

Jak donosi BBC, każdego roku łowi się około 350 tys. ton ośmiornic, czyli ponad 10 razy więcej niż w 1950 roku, co wywiera wielką presję na tę populację. Nueva Pescanova argumentuje, że ich metoda odciąży dzikie ośmiornice i pozwoli na ponowne zasiedlenie terenów, w których niegdyś te zwierzęta dziko występowały.

Zdaniem ekologów te nadzieje są płone, ponieważ przemysłowa hodowla doprowadzi do obniżenia ceny, co z kolei wygeneruje większy popyt.

Źródło: BBC

Inwazja szopów praczy w Polsce. Leśnicy wypowiedzieli im wojnęSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas