Ptaki, które przylatują do Polski na zimę. To dla nich ciepły kraj
Oprac.: Justyna Nachman
Dla niektórych ptaków to właśnie Polska jest "ciepłym krajem", który wybierają na swoje zimowisko. Dzięki temu przy zimowym karmniku można zaobserwować gatunki, niespotykane w kraju o żadnej innej porze roku. Które ptaki wybierają Polskę jako miejsce zimowego schronienia? Jakie gatunki nie odlatują na zimę i czy ich dokarmianie to dobry pomysł? Sprawdzamy.
Spis treści:
Jakie ptaki przylatują do Polski na zimę?
Sezonowa migracja ptaków w okresie jesienno-zimowym jest wynikiem zmieniających się warunków atmosferycznych, a co za tym idzie również ograniczonej dostępności pożywienia w tym czasie. Ptaki, które nie przystosowały się do opisanych zmian, jesienią odlatują do wybranych zimowisk, potocznie nazywanych "ciepłymi krajami". Z tego właśnie powodu są określane mianem ptaków wędrownych.
Wspomniane zimowiska kojarzą się głównie z krajami śródziemnomorskimi lub tymi, położonymi na innych kontynentach np. w Afryce. Jednak dla niektórych ptaków to właśnie Polska jest ciepłym krajem w czasie zimy. Mowa tutaj o gatunkach charakterystycznych dla północnej Eurazji czy Azji, gdzie zimy są zdecydowanie bardziej srogie. Do Polski przylatują wówczas niespotykane gatunki, takie jak:
- jemiołuszka Bombycilla garrulus;
- zięba jer Fringilla montifringilla;
- bielaczek Mergellus albellus;
- czeczotka Acanthis flammea;
- nur czarnoszyi Gavia arctica;
- myszołów włochaty Buteo lagopus;
- lodówka Clangula hyemalis.
Sezonowe wędrówki ptaków to również swego rodzaju selekcja naturalna, ponieważ do odlotu mogą przystąpić wyłącznie najsilniejsze osobniki, które będą w stanie przeżyć wyczerpujący lot. Ptaki wędrowne, które nie podjęły próby migracji do zimowisk, najprawdopodobniej zostaną w naturalny sposób wyeliminowane z populacji (drapieżniki, choroby, osłabienie). Część z osobników dopuszczonych do lotu zginie również podczas wędrówki. Z zimowisk powrócą jedynie najsilniejsze ptaki, które będą mogły przekazać swoje geny nowemu pokoleniu w czasie wiosennych toków.
Ptaki, które zostają w Polsce na zimę
Nie wszystkie ptaki podejmują się migracji w tym czasie. Oprócz gatunków wędrownych wyróżnia się również te osiadłe, które nie odlatują jesienią i przeważnie przez cały rok przebywają na tym samym terenie. Ptaki te gniazdują, wyprowadzają lęgi i zimują na danym obszarze. Jednak czasami zdarza się, że w trakcie surowej zimy wybierają się na lokalne wędrówki w poszukiwaniu większej ilości pokarmu. Gatunki osiadłych ptaków w Polsce to m.in.:
- wróbelPasser domesticus;
- sroka zwyczajnaPica pica;
- kos Turdus merula;
- czyż Spinus spinus;
- dzięcioły(wszystkie gatunki z wyjątkiem krętogłowa);
- sójka Garrulus glandarius;
- szczygieł Carduelis carduelis;
- wrona siwaCorvus corone;
- sikory(wszystkie gatunki).
Liczebność niektórych z tych gatunków, m.in. sójki, czyża, wrony siwej i sikor, może się zwiększyć w czasie zimy. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce często zimują osobniki z chłodniejszych północnych i wschodnich terenów Europy, gdzie warunki zimowe są zdecydowanie surowsze niż w kraju.
Czy dokarmiać ptaki zimą?
Dokarmianie ptaków to bardzo złożony i niekiedy również kontrowersyjny temat. Przeciwnicy dokarmiania uważają, iż jest to upośledzanie naturalnego instynktu ptaków, związanego z poszukiwaniem pokarmu. Natomiast zwolennicy dokarmiania chcą wspomóc ptaki w przetrwaniu zimy. Należy tutaj podkreślić, że bez pomocy człowieka ptaki są w stanie znaleźć zimą pokarm w ich naturalnym środowisku. Jednak na ubogim terenie i w trakcie silnych mrozów może być to znacznie utrudnione.
W środowiskach miejskich naturalne źródła pokarmu ptaków mogą być ograniczone z uwagi na małą ilość terenów zielonych i zwiększoną konkurencję w tym czasie. W takiej sytuacji dokarmianie może być dla niektórych osobników swoistym "być, albo nie być". Jednak, aby dokarmianie ptaków faktycznie im pomagało, musi zostać przeprowadzone z głową.
Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na jakość podawanej karmy oraz systematykę wykładania pokarmu. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do miejsc obfitych w pokarm, więc nagłe zaprzestanie dokarmiania może bardziej im zaszkodzić, niż nierobienie tego wcale. Dzieje się tak, ponieważ zamiast szukać pożywienia, ptaki przylatują do pustego karmnika, zużywając cenną energię na marne.