Nielegalne pokazy węży w Gdańsku. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn
Dwaj obywatele Tunezji w wieku 39 i 41 lat odpowiedzą za nielegalne wystawianie na pokaz węży na terenie Głównego Miasta w Gdańsku. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję w sobotę, 5 sierpnia.
Policjanci zainterweniowali w Gdańsku po sygnale otrzymanym od operatora monitoringu miejskiego. Jeden z mężczyzn został ukarany mandatem, a drugi stanie przed sądem i odpowie za złamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt, o ochronie przyrody i o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Gdańsk. Dwóch mężczyzn odpowie za nielegalne pokazy węży
Służby miejskie w Gdańsku już od jakiegoś czasu otrzymywały sygnały od mieszkańców i mediów, że w rejonie Głównego Miasta odbywają się nielegalne pokazy zwierząt.
"5 sierpnia policjanci odebrali zgłoszenie od operatora monitoringu miejskiego ze straży miejskiej, że przy ul. Długiej stoją dwaj mężczyźni, którzy prowadzą pokaz węży" - podaje policja.
Na miejscu policjanci wylegitymowali dwóch obywateli Tunezji w wieku 39 i 41 lat. Okazało się, że trzymane przez nich węże to pyton i boa. Funkcjonariusze poinformowali mężczyzn, że wystawiając węże na pokaz, łamią przepisy i wręczyli im wezwania do stawienia się na komendzie.
Za nielegalne pokazy właściciel węży stanie przed sądem
We wtorek, 8 sierpnia 39-latek i 41-latek usłyszeli trzy zarzuty za złamanie przepisów ustawy o ochotnie zwierząt, ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych. Młodszy z mężczyzn za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem gotówkowym. 41-latek stanie przed sądem i odpowie za to, że prezentował zwierzę poza miejscem wyznaczonym do organizowania takiego pokazu, w miejscu i sposób niegwarantujący bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
Zobacz również:
Ponadto Tunezyjczyk nie zgłosił do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta Gdańska, że posiada gada podlegającego ochronie na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej. Dodatkowo mężczyzna o swojej działalności w wyznaczonym terminie nie zawiadomił Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
"Prezentowanie zwierząt może odbywać się tylko w określonych miejscach i na określonych warunkach oraz po uprzednim zgłoszeniu i wydaniu decyzji administracyjnej przez Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny. Dodatkowo w przypadku posiadania zwierzęcia podlegającego ochronie na podstawie prawa Unii Europejskiej, należy zgłosić je do rejestru prowadzonego przez właściwego starostę" - podkreślają policjanci z Gdańska.