Czarny ryś pojawił się w pobliżu domów. To pierwszy taki kot w historii

W Kanadzie udało się nagrać film przedstawiający wyjątkową odmianę rysia. To prawdopodobnie pierwszy taki zapis w historii. Dziki kot uchwycony na wideo to pierwszy czarny ryś kanadyjski z gatunku Lynx canadensis, jakiego udało się kiedykolwiek zobaczyć i opisać.

W Kanadzie po raz pierwszy w historii zaobserwowano czarnego rysia z gatunku Lynx canadensis
W Kanadzie po raz pierwszy w historii zaobserwowano czarnego rysia z gatunku Lynx canadensis123RF/PICSEL

Nagranie, na którym naukowcowi udało się uchwycić czarnego rysia pochodzi z 2020 roku. Teraz jednak Thomas Jung, badacz z Uniwersytetu Alberty w Edmonton opublikował artykuł na ten temat, opisując swoje obserwacje w czasopiśmie naukowym "Mammalia".

Pierwszy czarny ryś w historii

Rysie kanadyjskie z gatunku Lynx canadensis są, w zależności od pory roku, rudobrązowe, szare lub szarobrązowe. Wyjątki od tej reguły zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego widok czarnego rysia na obszarze terytorium Yukon to jedyne w swoim rodzaju odkrycie.

Wideo, na którym widać czarnego rysia zostało nagrane w sierpniu 2020 roku w pobliżu miasta Whitehorse w Kanadzie. Co ciekawe, dziki kot odwiedził okolicę zamieszkiwaną przez ludzi, znajdującą się w pobliżu świerkowego lasu, gdzie nie ma zbyt wiele domostw. Nagranie wykonano z odległości ok. 50 metrów od zwierzęcia. Wizyta czarnego rysia trwała krótko, bo prawdopodobnie wystraszył się szczekania psów.

Naukowcom udało się wykluczyć, że zaobserwowane zwierzę to ryś rudy (Lynx rufus), głównie ze względu na inny obszar występowania tego gatunku. W przypadku rysia rudego czarne umaszczenie pojawia się częściej niż w przypadku rysia kanadyjskiego.

Czarny ryś kanadyjski zaobserwowany w 2020 roku w Kanadzie to pierwszy taki osobnik na świeciemateriały prasowe

Melanizm czarnego rysia, czyli odwrócony albinizm

Badacze są pewni, że dziki kot zaobserwowany w 2020 roku w Kanadzie to melanistyczna forma rysia kanadyjskiego. Melanizm to wyjątkowa odmiana gatunku wynikająca ze zwiększonej zawartości melaniny (ciemnego pigmentu) w komórkach zwierzęcia. Jest odwrotnością albinizmu.

"Pomimo tego, że rysie są często obserwowane i równie często padają ofiarą myśliwych, nie istnieją żadne dane dotyczące występowania melanistycznych form rysia kanadyjskiego. Zatem jest to pierwszy taki przypadek w historii" - podaje Thomas Jung, autor publikacji.

Czarny ryś. Adaptacja do środowiska czy wybryk natury?

Co sprawiło, że zaobserwowany w Kanadzie osobnik jest czarny? Melanizm z reguły występuje ze względu na jeden z dwóch powodów: konieczności przystosowania się do środowiska lub choroby. W przypadku czarnego rysia naukowcy nie są jednak pewni co było przyczyną mutacji.

Badacze zauważają, że ciemna sierść może uniemożliwiać zwierzęciu kamuflaż podczas polowania zimą, gdy las pokrywa gruba warstwa białego śniegu. Być może mamy zatem do czynienia nie z adaptacją do trudnych warunków, ale ze zwykłym kaprysem natury.   

Pierwszy czarny ryś w historii zaobserwowany w Kanadziemateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas