Tajemnicza choroba kotów wiązana z ptasią grypą. Są pierwsze wyniki badań
W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o co najmniej kilkunastu przypadkach zachorowań na tajemniczą kocią chorobę. Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził na razie, że w próbkach pobranych u niektórych kotów wykryto wirusa ptasiej grypy H5N1. Ostateczne wyniki mają być znane po weekendzie.
Zachorowania na nieznaną chorobę, która wystąpiła u kotów w Polsce zarejestrowano w kilku miejscowościach w różnych województwach.
Nieznana choroba kotów w Polsce to grypa ptaków?
W próbkach, które zostały pobrane od martwych kotów stwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy - wykryto je w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Czy to ona doprowadziła do zgonów zwierząt domowych?
Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził, że gen wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 był obecny w próbkach pobranych od martwych kotów. Próbki te zostały pobrane od zwierząt pochodzących z województwa pomorskiego. Co więcej, specjaliści wykluczyli, że przyczyną śmierci kotów były znane choroby charakterystyczne dla tego gatunku.
"W próbkach pochodzących z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, we wstępnym badaniu wykryto wirus grypy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że może być to wirus grypy ptaków. By potwierdzić to definitywnie, przeprowadzimy teraz badania genetyczne" - przekazał RMF FM dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Stanisław Winiarczyk.
"Otrzymaliśmy próbki od kotów i zbadaliśmy je w różnych kierunkach, m.in. na obecność wścieklizny, wirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Potwierdzamy, że znaleźliśmy tam gen wirusa grypy ptaków podtypu H5N1" - przekazała Radiu Dla Ciebie prof. Katarzyna Domańska-Blichar.
Główny Inspektorat Weterynarii ocenił jednak, że nie można jeszcze potwierdzić, że wirus ptasiej grypy był przyczyną śmierci kotów.
Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski.
WHO na temat ptasiej grypy u kotów
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dotychczas na całym świecie potwierdzono niewiele przypadków zakażenia kotów wirusami ptasiej grypy.
Opiekunowie kotów są proszeni o zachowanie spokoju. Ostateczne wyniki badań próbek pobranych od martwych kotów mają być znane w poniedziałek.