Dziwna i śmiertelna choroba u kotów. Weterynarze rozkładają ręce

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja
Tajemnicza choroba dziesiątkuje koty domowe w Polsce. Niektórzy mówią wręcz, że to "pomór"
Tajemnicza choroba dziesiątkuje koty domowe w Polsce. Niektórzy mówią wręcz, że to "pomór"123RF/PICSEL

Zobacz również:

    Nieznana choroba kotów. Jakie są objawy?

    • otępienie;
    • sztywność kończyn;
    • duszność;
    • nierówno rozszerzone, niereagujące na światło źrenice;
    • drgawki;
    • ataki padaczkowe.
    Przyczyny tajemniczej choroby kotów nie są znane. Po sieci krąży zestaw zaleceń, do których należy się stosować, aby ochronić zwierzęta
    Przyczyny tajemniczej choroby kotów nie są znane. Po sieci krąży zestaw zaleceń, do których należy się stosować, aby ochronić zwierzęta123RF/PICSEL

    Tajemnicza choroba u kotów. Jak jej zapobiegać?

    Zobacz również:

    • zatrzymanie kotów w domu;
    • ograniczenie ich kontaktu z surowym mięsem wieprzowym i drobiowym;
    • niedopuszczanie do kontaktu z dzikimi ptakami.

    Zobacz również:

      Choroba kotów. Co już wiemy?

      1. Zaczęto o nich mówić 18 czerwca w grupie dyskusyjnej zrzeszającej ponad 8 tys. lekarzy weterynarii. Kota, od którego zaczęła się dyskusja, nie udało się uratować. Szybko pojawiły się doniesienia o podobnych przypadkach.
      2. Uczestnicy dyskusji zaczęli zbierać informacje na temat podobnych zachorowań. Z tych ustaleń wynika, że na początku chorowały tylko koty w zachodniej Polsce, teraz problem dotyczy większości województw.
      3. Możliwe są trzy przyczyny choroby: środowiskowa (opryski, skażenie wody, gleby i roślin, kontakt z padłymi zwierzętami, zanieczyszczonym ubraniem, butami), zakaźna (choroby wirusowe kotów, zarówno te klasyczne jak i takie, na które koty mogą chorować, ale dotychczas ich przebieg nie był tak dramatyczny w obrazie klinicznym, choroby bakteryjne, pasożytnicze), żywieniowa (zatrucie substancjami toksycznymi, neurotoksynami lub zakażenia bakteryjne/wirusowe/pierwotniacze pochodzące z surowych produktów np. mięsa).
      4. W lecznicach, w których pojawiają się przypadki tajemniczej choroby, przeprowadzane są sekcje zwierząt, próbki wysyła się do dalszych badań. Tu pojawia się problem: choroba nie jest zakwalifikowana jako ta, którą zwalcza się z urzędu, a więc o sekcji i badaniach dodatkowych decyduje właściciel zwierzęcia (a nie zawsze musi tego chcieć).
      5. Z doniesień lekarzy wynika, że zachorować mogą także koty niewychodzące, choć brak precyzyjnych informacji na ten temat (nie wiadomo, czy chorujące zwierzęta korzystały np. z balkonu). Nie wiadomo także, czy choroba może się przenieść na ludzi lub np. psy. Do tej pory nie było żadnych sygnałów, które sugerowałyby takie ryzyko.
      Depresja u psów i kotówStowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News