Prowokował sowę, żeby zrobić jej zdjęcie. Lekcja etyki fotografowania przyrody

Sóweczka to najmniejsza sowa występująca w Europie. Przyrodnicy apelują, aby nie drażnić ptaków i robić im zdjęć na siłę. Takie przypadki zdarzają się coraz częściej.

Sóweczka uwieczniona w Puszczy Białowieskiej
Sóweczka uwieczniona w Puszczy BiałowieskiejPaweł GłogowskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Instytut Biologii Ssaków PAN (IBS) w Białowieży zamieścił niedawno informację o przebywającej niedaleko ośrodka sóweczce. "Obserwacje były o tyle przyjemne, że mogliśmy ją oglądać z okna Instytutu, nie płosząc i nie przeszkadzając jej w odpoczynku" - pisze Instytut na Facebooku.

Niestety obserwacja ptaka z daleka nie satysfakcjonowała każdego. O obecności sowy dowiedzieli się ludzie, którzy postanowili zrobić jej sesję zdjęciową. Jak się okazało, fotograf zdecydował się na kontrowersyjny krok w celu zrobienia zdjęć.

"Przez dwa dni obserwowaliśmy fotografa, który godzinami stał z głośnikiem i poprzez puszczanie głosu samca sóweczki, próbował zmusić sóweczkę do zlecenia niżej, tak aby mógł wykonać idealne zdjęcie" - pisze IBS.

Instytut apeluje, aby w żadnym wypadku nie stosować takich środków. Taka prowokacja według IBS jest po prostu nieetyczna i niebezpieczna dla zwierzęcia, ponieważ ptak może się stresować, stracić uważność i paść ofiarą innych zwierząt.

Instytut przypomina również inną sytuację, kiedy turyści podchodzili blisko foki przebywającej na brzegu i również robili jej zdjęcia, do momentu jej spłoszenia. Ludzie zostali pouczeni i odeszli.

Jak etycznie robić zdjęcia zwierzętom?

Coraz więcej osób podróżuje, także w miejsca, w których mieszkają dzikie zwierzęta. Wiele z nich znajduje się też w pobliżu aglomeracji; miast i wiosek, także z powodu zmniejszania ilości siedlisk i rozwoju przemysłu. Z tego powodu warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami i wytycznymi dotyczącymi fotografowania zwierząt.

Związek Polskich Fotografów Przyrody sporządził w tym celu specjalny kodeks. Jego głównym przesłaniem jest:

Podczas fotografowania dzikiej przyrody powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia.
ZPFP

ZPFP stosuje i propaguje zasady etyczne Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP. Jeden z punktów brzmi następująco:

"Fotografia przyrodnicza powinna jednak potępiać egoistyczne poszukiwania fotograficznych sensacji".

W kodeksie znajdziemy również informacje na temat tego, jak zachować się podczas fotografowania poszczególnych gatunków. W przypadku uwieczniania na zdjęciach ptaków (także chronionych gatunków) możemy dowiedzieć się, że:

"Jest rzeczą wielkiej wagi, by zdjęcia ptaków na gniazdach, zwłaszcza gatunków nietolerujących bliskiej obecności człowieka, były wykonywane tylko przez tych, którzy mają dużą wiedzę o zachowaniach ptaków w okresie godowym i właściwe zezwolenia. Samo doświadczenie i wiedza fotograficzna nie uprawniają automatycznie do podejmowania takiej fotografii, zwłaszcza w przypadku gatunków chronionych. Ukrycie powinno być stosowane wszędzie, gdzie pojawia się wątpliwość, czy fotografowanie bez niego nie spowoduje niepokojenia zwierząt. Nie należy stawiać go jednak tam, gdzie może przyciągnąć uwagę ludzi lub drapieżników".

Warto zapoznać się z treścią całego kodeksu. 

„Wodospad ognia”. Piękno przyrody ściąga turystów do YosemiteAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas