W polskich gniazdach są już bociany. Ale nie przyleciały z Afryki

Prawdopodobnie jeden z pierwszych w sezonie bocianów zjawił się w województwie warmińsko-mazurskim. "Ptak nie przyleciał jednak z Afryki" - mówi Interii Bartosz Smyk, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jeden z bocianów gniazduje na Mazurach
Jeden z bocianów gniazduje na MazurachWojciech Strozyk/East News

Mazurski Park Krajobrazowy zamieścił informację o prawdopodobnie pierwszym sfotografowanym w tym sezonie bocianie. "Przyszła wiosna" - piszą użytkownicy na Facebooku. Pomimo nocnych przymrozków ptaki pojawiają się w gniazdach.

Czy rzeczywiście to już czas dla bocianów?

Kiedy w Polsce pojawiają się bociany?

Ornitolodzy przewidują, że bociany zlecą się do Polski około połowy lub końcem marca. Niektóre gniazda są zasiedlane nawet w maju. Ale ptak, który został zauważony w gnieździe w Krutyni nie przyleciał z Afryki - mówi Interii Bartosz Smyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

"Ptaki przylatujące z ciepłych regionów pojawią się u nas za dwa, trzy tygodnie" - dodaje ekspert.

"Bociany widywane teraz w Polsce nie są ptakami, które przyleciały z Afryki. Prawdopodobnie przezimowały w Polsce" - mówi ornitolog i dodaje, że nie zimno jest przeszkodą dla bociana, a brak pokarmu, którego nie może znaleźć pod śniegiem. Jednak z powodu stosunkowo słabej zimy w tym roku, wzrasta szansa na upolowanie ofiary.

"Jeżeli nie ma dużo śniegu, bocian jest w stanie polować nawet na gryzonie" - mówi ekspert z OTOP.

Polscy ornitolodzy stale monitorują gniazda oraz proces migracji bocianów. Używają w tym celu nadajników GPS i obroży telemetrycznych. Obserwacje ptaków pozwalają odpowiedzieć też na pytania, jak radzą sobie w związku ze zmianami klimatycznymi. Anomalie pogodowe wywoływane przez ocieplający się klimat mogą prowadzić do bezpośredniego zmniejszenia populacji ptaków - w tym bocianów zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

Zmiany klimatu wprowadzają też zmiany w okresach lęgowych ptaków. Gatunki ptaków, które odlatywały na zimę z Polski, próbują tu zimować. Nie zawsze jednak wszystkie są w stanie przetrwać.
Bartosz Smyk, OTOP

Wybierają różne miejsca

Warto wiedzieć, że do gniazd nie przylatują rok w rok te same bociany. Niektóre ptaki kilka razy z rzędu wybierają te same lokalizacje, ale ponad połowa z nich zmienia swoje miejsca lęgowe - wynika z obserwacji. Dlaczego tak się dzieje? Bociany są wrażliwe na hałas i ruch, ptaki pozostają praktycznie cały czas w stanie czuwania. Jeśli miejsce będzie nieodpowiednie dla ich lęgów, wówczas ptaki nie powrócą ponownie w to samo miejsce.

Wilk kontra żubrProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas