Nie widoki i nie zieleń. W kontakcie z naturą najważniejsze są dźwięki

Dźwięki natury w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego ludzie doświadczają podczas spacerów w lesie – wynika z międzynarodowego badania, którym objęto również uczestników z Polski. Pracę na ten temat zamieszcza czasopismo "Forests".

Badania naukowców wykazały, że w kontakcie z naturą najważniejsze nie są ładne widoki i zieleń. Najbardziej doceniamy naturalne dźwięki przyrody
Badania naukowców wykazały, że w kontakcie z naturą najważniejsze nie są ładne widoki i zieleń. Najbardziej doceniamy naturalne dźwięki przyrody123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zdaniem autorów pracy to odkrycie stawia słuch ponad wszystkimi innymi zmysłami. W tym wzrokiem, który do tej pory był uważany za najważniejszy w tworzeniu więzi między ludźmi a środowiskiem naturalnym.

Kąpiel leśna w dźwiękach natury

Naukowcy pod kierunkiem dr psychologii Montse Subirany Malaret z Uniwersytetu Barcelońskiego, we współpracy z badaczami z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Meksyku oraz terapeutami z Forest Therapy Hub, doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badania w grupie 1142 osób z 35 krajów (w tym 40 osób z Polski).

Wszyscy odbyli powolny, uważny spacer w lesie (określany jako "kąpiel leśna") wraz z certyfikowanym terapeutą praktykującym terapię w kontakcie z naturą. Następnie wszyscy wypełniali anonimowe ankiety przygotowane przez Forest Therapy Hub - grupę profesjonalistów z całego świata, którzy prowadzą sesje "kąpieli leśnych".

Korzyści płynące z tego typu terapii zostały udokumentowane we wcześniejszych badaniach, które wykazały, że powolne spacery w lesie, zaprojektowane przez przewodnika, mogą poprawiać stan zdrowia oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wciąż prowadzone są jednak badania nad tą metodą m.in. w ramach Naturelab, który jest finansowany z programu unijnego Horizon Europe.

Ankiety wypełniane po kąpieli leśnej składały się z 29 pytań. Miały one pomóc ocenić, jakie emocje i uczucia towarzyszą badanym osobom podczas sesji oraz jakie elementy natury w największym stopniu odpowiadają za pozytywny wpływ przyrody na samopoczucie i dobrostan.

Dźwięki natury są ważniejsze niż ładne widoki

Okazało się, że dźwięki natury - takie jak śpiew ptaków, szum wiatru w gałęziach drzew czy szmer rzek i strumieni - w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego ludzie doświadczają podczas spacerów terapeutycznych w lesie. W dalszej kolejności wymieniano takie elementy jak krajobraz, kolory, zapachy kwiatów, roślin i ziemi oraz faktury elementów naturalnych.

"Aby czuć się dobrze, potrzebujemy odnaleźć te elementy lub aspekty natury, które mogą zapewnić najlepsze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Nauka nas w tym wspiera" - skomentował dla PAP Alex Gesse, dyrektor Forest Therapy Hub.

Zdaniem współautorki pracy Kirsten McEwan z Uniwersytetu w Derby (Wielka Brytania), wyniki te mogą pomóc terapeutom wykorzystującym kontakt z naturą w lepszym przygotowywaniu swoich sesji.

W badaniu zaobserwowano też, że kobiety (stanowiące prawie 78 proc. badanej grupy) wyżej oceniały swój związek z naturą niż mężczyźni. Natomiast jeśli chodzi o najważniejsze uczucia, jakich doświadczali uczestnicy "kąpieli" leśnych, było to przede wszystkim szczęście, a na dalszych miejscach spokój oraz poczucie panowania nad sytuacją i bycia ważnym.

Dwa niedźwiedzie czarne zatrzymane. Udaremniono przemyt trofeów z USAmateriały prasowe
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas