Reklama

Myszy źródłem wariantu Omikron? Tak twierdzą naukowcy z Chin

Wariant Omikron koronawriusa wyewoluował, aby atakować komórki myszy i prawdopodobnie powstał właśnie w organizmach tych gryzoni. Wskazuje to na potencjalne zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, szczególnie gryzoni. Tak wynika z badań chińskich naukowców.

  • Naukowcy z Chin sądzą, że wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 może wywodzić się od myszy.
  • Badacze zastrzegają, że to dopiero hipoteza i należy ją potwierdzić kolejnymi badaniami.
  • Na pochodzenie wariantu Omikron od myszy wskazują wskazują mutacje obecne w białku kolca wirusa.

Omikron jest już piątym groźnym dla człowieka wariantem wirusa SARS-CoV2 uznanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z powodu jego szybkiego rozprzestrzeniania się i przejęcia dominującej pozycji w wielu krajach naukowcy starają się poznać jego pochodzenie. 

Reklama

Ustalono już, że wywodzi się on ze szczepu krążącego w ludzkiej populacji w połowie 2020 roku. Nie znaleziono jednak ogniwa pośredniego. Jedna z teorii głosi, że wirus wyewoluował w organizmach zwierzęcych.

Teraz naukowcy z chińskiego Narodowego Instytutu Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych informują o znalezieniu dowodów popierających tę hipotezę. Ich zdaniem Omikron pochodzi od myszy - choć zastrzegają, że trzeba to potwierdzić dalszymi badaniami.

Na takie właśnie pochodzenie, od myszy, wskazują - ich zdaniem - mutacje obecne w białku kolca wirusa obecne w kluczowych dla jego działania miejscach.

Fundujemy sobie kolejną pandemię? Następny wirus może zaatakować z hodowli zwierząt

Wariant Omikron wziął się od zwierząt?

- Profil tych mutacji wskazuje, że wirus przystosował się do zakażania komórek myszy. Co więcej, czasowe drzewo filogenetyczne wskazuje, że Omikron oraz linia Gamma prawdopodobnie krążyły w środowisku w 2020 roku, co wspiera hipotezę, że Omikron mógł wyewoluować w zwierzętach. Uważamy, że koronawirus powoli kumulował mutacje w organizmach myszy, zanim przeskoczył na ludzi - mówi prof. Jianguo Xu, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Journal of Biosafety and Biosecurity".

Według badaczy wyniki te wskazują, że zajmujący się SARS-CoV2 naukowcy powinni skupić się na badaniu wariantów izolowanych z dzikich zwierząt, szczególnie gryzoni.

Kiedy nowe warianty COVID-19? Odpowiedź skrywa się pod ziemią

To kolejna, nowa publikacja dotycząca myszy w kontekście wirusa Sars-Cov-2. Naukowcy z Georgia State University na łamach czasopisma "Viruses" poinformowali właśnie, że myszy mogą zakazić się wariantem Alpha oraz wariantem Beta wirusa SARS-CoV-2. Wcześniej nie zakażały się "oryginalną" wersją wirusa odkrytego w Wuhan - napisali.

Według nich wersją wirusa zidentyfikowanego w Wuhan myszy mogły się zakazić jedynie, gdy naukowcy dokonali wcześniej mutacji genetycznej. W przypadku wariantu Alpha (po raz pierwszy zidentyfikowanego w Wielkiej Brytanii) i Beta (po raz pierwszy zidentyfikowanego w Afryce), ta ingerencja nie jest już potrzebna - stwierdzili.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: myszy | koronawirus | Omikron

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy