Myszy
Czwartek, 26 października 2023 (15:41)
Aktualizacja Wtorek, 31 października 2023 (12:13)
Mysz (Mus) to rodzaj ssaków z podrodziny myszy i w obrębie rodziny myszowatych. Leśna, zaroślowa czy polna. Mysz zajmuje wiele siedlisk - Od pól i lasów, po miejskie obszary i domowe pomieszczenia.

Myszy - najważniejsze informacje
-
Rodzaj:
mysz
-
Rodzina:
myszowate
-
Rząd:
gryzonie
-
Gromada:
ssaki
-
Typ:
strunowce / kręgowce
-
Królestwo:
zwierzęta
Myszy — występowanie i środowisko
Myszy (Mus) to jedne z najlepiej znanych gryzoni, które występują na całym świecie, za wyjątkiem Antarktydy.
Można je spotkać w naturalnym środowisku, najczęściej w lasach, na stepach, terenach górskich, a nawet na pustyniach. Jednak coraz częściej pojawiają się także w środowisku zmodyfikowanym przez człowieka – zarówno na obszarach wiejskich, jak i w miastach (osiedla mieszkalne, magazyny, pola uprawne).
Myszy mają duże znaczenie w ekosystemie. Jednocześnie jest to gatunek, który można uznać za szkodnika, szczególnie gdy mowa o niszczeniu upraw rolnych bądź żywności magazynowanej w obiektach przemysłowych.
Myszy — tryb życia i zachowanie
Myszy równie dobrze radzą sobie samodzielnie, jak i żyjąc w koloniach. Głównie prowadzą nocny tryb życia, dzięki czemu unikają drapieżników aktywnych w ciągu dnia. Żyją w norach, które stanowią dla nich doskonałą kryjówkę.
Myszy są wszystkożerne i odżywiają się różnorodnym pokarmem, w tym nasionami, owocami, owadami, roślinami czy też resztkami żywności. Ich zdolność do dostosowywania się do różnych źródeł pokarmu pozwala im przetrwać w niemal w każdym terenie.
Populacje myszy powiększają się w ekspresowym tempie, gdyż gatunek ten szybko się rozmnaża i może mieć kilka miotów w ciągu roku. Przez to można je zaobserwować w tak wielu miejscach, również tam, gdzie są nieproszonymi gośćmi.
Myszy w razie wykrytego zagrożenia chowają się w swoich norach lub innych kryjówkach, gdy są daleko od głównego miejsca bytowania. Są szybkie, komunikują się między sobą za pomocą dźwięków, ostrzegając się przed niebezpieczeństwem.
Myszy — anatomia
Myszy należą do grupy małych ssaków łożyskowych, które nietrudno rozpoznać.
- Mają lekko wydłużone i owalne ciało, którego wielkość sięga ok. 10 cm i waży ok. 60 g.
- Mają długi i cienki ogon, który jest mniej więcej takiej samej długości, co ciało zwierzęcia. Ponadto jest on szorstki i chwytny, dlatego pomaga utrzymać równowagę podczas wspinania się i skoków.
- Przednie kończyny mają trzy opuszki międzypalcowe, a tylne cztery. Są pięciopalczaste i zakończone mocnymi pazurami.
- Myszy linieją przez cały rok.
- Ważną rolę u tych zwierząt spełniają wąsy (włosy czuciowe), za pomocą których myszy odbierają i zbierają informacje o otoczeniu.
- Prawe płuco myszy jest czteropłatowe, podczas gdy lewe jednopłatowe.
- Mysz ma doskonale rozwinięty słuch, węch i wzrok, który zapewnia świetne widzenie po zmroku.
- Gatunek ten jest sprytny, zwinny i szybki – świetnie skacze i biega, a wspinaczka po drzewie czy ścianie nie stanowi dla niego żadnego problemu. Ponadto myszy potrafią dobrze pływać.
Ochrona i zagrożenia dla myszy
Dla myszy żyjącej w naturalnym środowisku największym zagrożeniem są drapieżniki. Wśród nich można wymienić węże, większe ssaki (koty, lisy, kuny) czy ptaki drapieżne, w tym sowy czy myszołowy.
Ponadto stosowane pestycydy na polach uprawnych mogą powodować zatrucie tego gatunku, prowadzące nawet do śmierci. Ogromna populacja myszy sprawia, że zwierzęta te muszą konkurować i walczyć między sobą o pożywienie.
Trudno mówić o ochronie myszy, gdyż w większości przypadków działania człowieka mają na celu zwalczenie i tak dużej populacji gryzoni, które uznawane są za szkodniki. Wyrządzane przez nie szkody najczęściej pojawiają się na terenie magazynów żywności czy polach uprawnych, gdzie niszczą plony.
Do zwalczania myszy stosuje się pułapki i trucizny, również z uwagi na fakt, że ssaki te mogą przenosić różnego rodzaju bakterie, wirusy i inne patogeny, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Myszy są nosicielami wielu chorób.
Ciekawostki o myszach
- Życie wielu myszy jest poświęcane w celach badawczych i eksperymentalnych, np. podczas testowania leków czy szczepionek, zanim te trafią na rynek i będą służyły leczeniu ludzi.
- Siekacze myszy odrastają, choć regularnie je ściera.
- Mysi organizm samodzielnie wytwarza askorbinian, czyli witaminę C.
- Myszy mają pięciokrotnie lepszy słuch niż ludzie.
- Serce myszy bije o wiele szybciej niż ludzkie – częstotliwość wynosi aż 840 uderzeń na minutę.
- Gatunek słabo widzi kolory, rozróżnia wyłącznie odcienie szarości, żółtego i niebieskiego.
- Myszy są w stanie biegać, osiągając prędkość do 13 km/h.
- Zwierzęta szczególnie dbają o swoje nory, a dokładniej o czystość kryjówek.
- W miocie rodzi się od 4 do 16 młodych, a samice są w stanie zajść w ciążę kilka razy w ciągu roku.
- Myszy należą do gatunków zwierząt, które gromadzą zapasy na zimę, dzięki czemu podczas trudnych warunków atmosferycznych nie muszą martwić się o pożywienie.
- Ciąża u myszy trwa od 18 do 21 dni.
Temat Myszy znajdziesz również w serwisie:
Myszy - Wiadomości
-
Wyhodowali myszy z futrem mamuta. Pomogą przywrócić giganta do życia
Środa, 5 marca (15:37)Takich myszy nie ma w naturze. To sztuczne, zmutowane genetycznie gryzonie, u których naukowcy z Colossal Bioscience doprowadzili do wytworzenia obfitego, na dodatek rudego futra. To... -
Zbombardują wyspę, na której mieszkają albatrosy. Nie ma wyjścia
Wtorek, 27 sierpnia 2024 (12:56)Wyspa Mariona leży 1,7 tysiąca kilometrów na południe od Afryki, w kierunku Antarktydy. Ma tylko 25 km długości i 16 km szerokości, ale jest niezwykle ważna jako siedlisko albatrosa... -
Komputer z mózgu myszy. 80 tys. neuronów może dać rozum robotom
Niedziela, 26 marca 2023 (13:59)80 tys. komórek mózgowych myszy wykorzystano do zbudowania żywego komputera. Urządzenie potrafi rozpoznawać wzorce światła i elektryczności. Docelowo może znaleźć zastosowanie w robotyce. -
Naukowcy stworzyli myszy wytwarzające szczurze plemniki
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 (18:59)Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu zmodyfikował myszy w taki sposób, że wytwarzały one szczurze plemniki. W przyszłości badacze planują analogiczną metodą przyczynić się... -
Myszy zakażone gruźlicą nie chorują na COVID-19
Środa, 30 marca 2022 (08:47)Odpowiedź immunologiczna związana z zakażeniem gruźlicą zapobiega rozwojowi COVID-19 u myszy - informuje pismo "PLOS Pathogens". -
Naukowcy odwrócili proces starzenia u myszy
Sobota, 12 marca 2022 (14:59)Myszy można odmłodzić – przekonują naukowcy. Biotechnolodzy znaleźli sposób, aby odwrócić u tych zwierząt proces starzenia. I to bez żadnych skutków ubocznych. Oprócz skutecznej walki z... -
Myszy źródłem wariantu Omikron? Tak twierdzą naukowcy z Chin
Wtorek, 25 stycznia 2022 (10:27)Wariant Omikron koronawriusa wyewoluował, aby atakować komórki myszy i prawdopodobnie powstał właśnie w organizmach tych gryzoni. Wskazuje to na potencjalne zagrożenie ze strony dzikich... -
Myszy śnią o ruchu, zanim jeszcze pierwszy raz otworzą oczy
Czwartek, 29 lipca 2021 (12:33)Rozumienie świata tuż po urodzeniu, nie mówiąc o poruszaniu się po nim, nie jest czymś, czego oczekuje się od niemowląt ludzi. Okazuje się, że małe myszy mają nad nami przewagę, jeśli...