Dzień Bezdomnych Zwierząt. Jak można im pomóc?

Co roku 4 kwietnia przypada Dzień Zwierząt Bezdomnych. To okazja, aby zwrócić uwagę na los zwierząt pozostawionych bez opieki i pomóc w poprawie ich sytuacji. Dobrych rad pod tym kątem udzielają też schroniska na co dzień zajmujące się opieką nad bezdomnymi psami i kotami.

Problem bezdomności dotyka setki tysięcy psów i kotów w całej Polsce
Problem bezdomności dotyka setki tysięcy psów i kotów w całej PolsceANADOLU AGENCYGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Problem bezdomności dotyczy przede wszystkim psów i kotów. W całej Polsce, według danych Głównego Lekarza Weterynarii, tylko w schroniskach przebywa ponad 90 tys. bezdomnych psów oraz ponad 30 tys. bezdomnych kotów. Zwierząt na ulicach może być jednak dużo więcej - szacuje się, że w Polsce jest od 1 do nawet 4 mln bezdomnych czworonogów.

"Niepokojący jest fakt, że pomimo podejmowanych działań na rzecz walki z bezdomnością zwierząt, liczba psów przebywających w schroniskach cały czas jest wysoka" - alarmuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Skutecznym sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt jest sterylizacja/kastracja i czipowanie
Skutecznym sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt jest sterylizacja/kastracja i czipowanieANADOLU AGENCYGetty Images

Sterylizacja i chipowanie - recepta na bezdomność zwierząt

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt jest pozbawienie ich zdolności rozrodczych, czyli sterylizacja lub kastracja. Istotne jest także ich trwałe znakowanie i rejestrowanie zapewniające identyfikację, czyli tzw. chipowanie. Wówczas, w przypadku porzucenia zwierzęcia, odnalezienie właściciela jest o wiele łatwiejsze.

Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, która regularnie ocenia działania polskich samorządów pod tym kątem, drogą do rzeczywistego rozwiązania problemu bezdomności zwierząt, w tym ograniczenia nakładów niezbędnych na opiekę nad nimi, "nie jest umieszczanie zwierząt w coraz lepszych i droższych schroniskach, lecz przede wszystkim zaprogramowanie i finansowanie działań profilaktycznych, które w perspektywie wyeliminują lub zmarginalizują zjawisko bezdomności zwierząt".

Nie kupuj, adoptuj

Pracownicy schronisk dla zwierząt i fundacji zajmujących się ich ochroną, którzy na co dzień zajmują się bezdomnymi psami i kotami, radzą, aby zamiast kupna pupila najpierw rozważyć przede wszystkim adopcję. Co roku w Polsce adoptuje się około 60 tys. psów i ponad 20 tys. kotów.

Aby skutecznie walczyć z bezdomnością zwierząt, warto wziąć pod uwagę także rady pracowników schroniska w Poznaniu:

  • zaczipuj swoje zwierzę,
  • wykastruj/wysterylizuj je,
  • nie kupuj zwierząt z pseudohodowli.

Każdy z nas może także wesprzeć schroniska, organizacje, fundacje i stowarzyszenia zajmujące się zwierzętami lub promować adopcje na własną rękę. Można także spróbować swoich sił jako wolontariusz lub wolontariuszka oraz postarać się zapewnić schronienie oraz pożywienie bezdomnym psom i kotom. To ważne szczególnie w okresie zimowym.

"Zwierzostan": Psy i kotyIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas