Badanie ujawniło skuteczność ochrony lasów na całym świecie

Naukowcy przeprowadzili globalne badanie skuteczności niedawno utworzonych obszarów chronionych, które mają zapobiegać niszczeniu terenów leśnych. Okazuje się, że tego rodzaju zabezpieczenia utworzone między 2000 a 2012 rokiem uchroniły ponad 86 tys. km2 lasów.

Lasy pod Łodzią (zdjęcie ilustracyjne).
Lasy pod Łodzią (zdjęcie ilustracyjne).Piotr Kamionka / REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Enviromental Research Letters" naukowcy użyli danych satelitarnych dotyczących pokrycia lądów lasami w latach 2000-2012, skupiając się na obszarach chronionych utworzonych w tym czasie. Kraje, które w tym okresie nie objęły ochroną wystarczająco dużo lasów, zostały usunięte z analizy.

W 81 państwach, które w niej pozostały, 3,2 mln km kwadratowych terenów lądowych zostało objętych ochroną. Naukowcy szacowali skuteczność ochrony poprzez porównywanie zmian w pokrywie leśnej na tych obszarach do statystycznie podobnych terenów, które nie były chronione. Statystyczne czynniki, jakie brano pod uwagę, to m.in. odległość lasów od miasta, wysokość ich położenia nad poziomem morza i nachylenie terenu.

W wyniku analiz badacze doszli do wniosku, że na obszarach chronionych utracono 34 tys. km kwadratowych lasów, ale dzięki nim udało się uratować ponad 86 tys.

Ochrona lasów

W badaniu sprawdzono też, które kraje najlepiej radzą sobie z ochroną swoich lasów. Wykorzystano do tego algorytmy sztucznej inteligencji. Dzięki nim udało się nawet oszacować, jakie czynniki wpływają na różnice w skuteczności ochrony pomiędzy państwami.

Do tych, które najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem na swoich kontynentach, należą: RPA, Kambodża, Łotwa, Gwatemala, Urugwaj, Brazylia i Nowa Zelandia. O ich wynikach zadecydowało, jak rygorystycznie chronione były obszary (w jakim stopniu pozwalano na nich na działalność człowieka), ich wzrost gospodarczy (kraje z wyższym wzrostem lepiej chroniły lasy) oraz poziom aktywności rolnictwa (im wyższa, tym mniejsza ochrona).

"Obszary chronione są kluczowym narzędziem ochrony, które jest niezbędne dla powstrzymania utraty bioróżnorodności i siedlisk na całym świecie. Naukowcy uważają, że 30 proc. obszarów lądowych i oceanów na świecie musi znaleźć się pod ochroną. Ale wraz ze zwiększaniem się obszarów chronionych, coraz ważniejsze jest badanie, jak dobrze działa ochrona takich obszarów, aby władze podejmowały bardziej świadome decyzje dotyczące przyszłych działań ochronnych" - stwierdziła dr Payal Shah, badaczka z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST), główna autorka badania.

Tymczasem w Polsce rząd uchwalił przedwczoraj ustawę, która pozwala na prywatyzację terenów leśnych pod inwestycje dotyczące m.in. energii, elektromobilności czy obronności państwa. O ile ustawa dotyczy wyłącznie terenów w Jaworznie, Stalowej Woli i okolicach, to organizacje ekologiczne obawiają się, że później do tej listy mogą zostać dopisane kolejne tereny.

Źródło: EurekAlert, Zielona Interia

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas