2020 r. był najgorętszym w historii Hiszpanii
Zdaniem meteorologów średnia temperatura w Hiszpanii w ciągu 120 lat wzrosła o 1,7 st. Do 2100 r. ma wzrosnąć o kolejne 3,3 st. Celsjusza. Łącznie to 5 st. powyżej temperatury sprzed rewolucji przemysłowej.
Informację podała wicepremier kraju Teresa Ribera, odpowiedzialna za resort ekologii i demografii. Minister powołała się na raport służb meteorologicznych tego kraju. Dzień wcześniej parlamentarzyści przyjęli pierwszą w historii Hiszpanii ustawę dotyczącą działań na rzecz walki z ocieplaniem się klimatu. Ustawa zakłada osiągnięcie przez Hiszpanię neutralności klimatycznej do 2050 r.
Ribera powiedziała, że podczas prac legislacyjnych opierano się na najnowszym raporcie państwowej Agencia Estatal de Meteorología, z którego wynika, że 2020 był najgorętszym rokiem w historii Hiszpanii.
Według cytowanego dokumentu od 1900 r. do 2020 r. temperatura powietrza wzrosła o 1,7 st. Celsjusza. Eksperci w raporcie stwierdzili, że zjawisko ocieplania się temperatury powietrza nasili się w najbliższych dekadach i do 2100 r. wzrośnie o kolejne 3,3 st. Celsjusza.
Według państwowej agencji meteorologicznej średnią temperaturą zanotowaną w 2020 r. w Hiszpanii było 14,8 st. Celsjusza, czyli o 1 st. Celsjusza więcej w porównaniu z temperaturą notowaną w latach 1981-2010.
Zdaniem ministerstwa, 76 proc. tej zmiany wydarzyło się w ciągu ostatnich 60 lat. Raport hiszpańskich meteorologów potwierdza to, co wcześniej mówiła Unia Europejska i ONZ: 2020 r. był najcieplejszy w Europi i jednym z trzech najcieplejszych na świecie od początku pomiarów.
Z raportu wynika, że siedem z dziesięciu najcieplejszych lat w historii Hiszpanii przypadły na ostatnią dekadę. Łącznie do końca wieku średnia temperatura na Półwyspie Iberyjskim może być o 5 st. wyższa od tej sprzed rewolucji przemysłowej.
Ministerstwo poinformowało także, że pomimo tymczasowej redukcji emisji gazów cieplarnianych spowodowanej lockdownem, ich poziom również jest najwyższy w historii.
W zeszłym roku Hiszpanię nawiedziły trzy fale upałów. Jedna z nich była najdłuższa od początku pomiarów. Kraj doświadczył także innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. W styczniu sztorm Gloria zabił 13 osób i pobił rekord opadów deszczu w basenie Morza Śródziemnego.
Zdaniem resortu, ekstremalne zjawiska pogodowe co roku pochłaniają życie 700 osób oraz powodują szkody w wysokości 900 mln euro.
Źródło: PAP, Reuters