Rzadki ptak drapieżny widziany w Polsce. Zjawia się tu coraz częściej
Ten orzeł jest mieszkańcem Azji i stepów euroazjatyckich. U nas pojawia się coraz częściej, zwłaszcza w ostatnich latach, ale nadal spotkanie go to wielkie przeżycie i wydarzenie. Orła cesarskiego w Wielkopolsce sfotografował Roman Kempa, o czym donosi profil Birding Poland.

Pan Roman z Kościana sfotografował młodego orła cesarskiego w Nowym Białczu, miejscowości leżącej w Wielkopolsce między Lesznem a Grodziskiem Wlkp. To o tyle interesujące, że ptaki te związane są z terenami wschodniej Europy i Azją. W Polsce pojawiają się na wschodzie, względnie na Mazowszu.
Orzeł cesarski widziany w Polsce po raz 27
Orły cesarskie latające nad naszym krajem pochodzą najczęściej z bliskich nam państw, zwłaszcza z Węgier, gdzie w Europie drapieżników tych jest ich najwięcej, powyżej 100 par. Słowacja i Austria mają po zaledwie kilkanaście, kilkadziesiąt par gniazdowych.
Birding Poland podaje, że "orzeł cesarski, m.in. dzięki wzrostowi populacji w Kotlinie Panońskiej, stał się w ostatnich latach gatunkiem regularnie do nas zalatującym, a najczęściej widywane są niedojrzałe ptaki w okresie wiosennym".
Kotlina Panońska to właśnie Węgry. Orły cesarskie przylatują stamtąd i rzeczywiście w ostatniej dekadzie ich obserwacje są częstsze. Może ma to związek ze zmianą klimatu, może inne czynniki na to wpływają. W każdym razie ptak u nas nie gniazduje.
Podobnie zresztą jak orzeł stepowy czy najrzadziej u nas widywany orzeł południowy, zaobserwowany tylko raz - wiosną 2022 r. Leciał wtedy nad Zachodniopomorskiem na wschód, w stronę Królewca.
Orzeł przedni i jego zalatujący krewniacy
Jedynym polskim lęgowym orłem jest orzeł przedni, który i tak jest ptakiem rzadkim. Większość z zaledwie kilkudziesięciu jego par gniazduje w Karpatach, reszta - w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz na Pomorzu.
Inaczej mówiąc, orły (do których nie zaliczamy bielików) są bardzo rzadkimi ptakami w Polsce, zaledwie pod względem gniazd, jak i tych gatunków, które pojawiają się u nas jedynie przelotnie.
Orzeł cesarski jest mniejszy od orła przedniego, ale i tak rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry, to zatem ptak ogromny. Jego skrzydła są też szersze niż w wypadku orła przedniego.
Samica jest większa od samca i waży ponad 4 kg. Typowe dla tego gatunku są jasne, żółtawe pióra na karku. Można go poznać także po specyficznej sylwetce w locie.

Orzeł cesarski żyje głównie na stepach
To orzeł związany z dawnym krajobrazem stepowym i lasostepami. Ptak ten unika lasów, za to można go spotkać także nad pustynią. Nie chwyta aż tak wielkich ofiar jak orzeł przedni, który jest w stanie porwać kozicę czy młodą sarnę.
Orzeł cesarski zasadza się głównie na gryzonie, zające i króliki, większe ptaki. Poluje np. na wrony, potrafi także chwytać węże, nawet dużego węża Eskulapa. Węgierskie orły cesarskie zjadają sporo bezkręgowców oraz ryb, a ptaki mieszkające na Bliskim Wschodzie w większości żywią się padliną, co wykazały badania w Jordanii.
Najwięcej tych ptaków mieszka w Rosji, spotyka się je również w Kazachstanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie, Mongolii, północno-zachodnich Chinach, na Kaukazie oraz w Turcji i północnym Iranie. W Afganistanie i Pakistanie go wytępiono, zniknął też z wielu państw europejskich. Izolowana populacja mieszka na Cyprze.