Które rasy kotów żyją najdłużej? Są takie, które osiągają średnio 14 lat
Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, ile średnio żyją przedstawiciele różnych ras kotów. Koty birmańskie i koty burmskie żyją średnio ponad 14 lat. Sfinksy o połowę krócej.
Badania przeprowadzone na tysiącach kotów domowych w Wielkiej Brytanii wykazały, że najdłużej żyjące rasy kotów, w tym koty birmańskie i burmskie, żyją ponad dwukrotnie dłużej niż rasy najkrócej żyjące.
W badaniu, opublikowanym 7 maja w czasopiśmie "Journal of Feline Medicine and Surgery", wykorzystano dane dotyczące prawie 8 tys. kotów domowych w Wielkiej Brytanii, które zmarły między styczniem 2019 r. a marcem 2021 r. Dane dotyczące dwunastu ras, w tym mieszańców, wykazały w tym czasie 15 lub więcej zgonów zwierząt - co wystarczy do oszacowania ich średniej długości życia.
"Główną motywacją było wykorzystanie danych w celu umożliwienia ludziom podejmowania świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej nad ich kotami" - powiedział współautor badania Dan O'Neill, epidemiolog zwierząt towarzyszących w Royal Veterinary College w Londynie.
Sfinksy żyją najkrócej
Analiza danych wykazała, że kociak urodzony w Wielkiej Brytanii żyje średnio 11,7 lat. Mieszańce są wyraźnie bardziej długowieczne - zazwyczaj żyją około 1,5 roku dłużej niż koty rasowe (średnio dożywały 11,9 lat, podczas gdy statystyczny kot rasowy osiągał wiek 10,4 lat).
Spośród tych ostatnich statystycznie najdłużej żyją koty birmańskie i burmskie. Obie te rasy dożywały średnio 14,4 lat. W przypadku pozbawionych sierści sfinksów ich średnia długość życia jest o ponad połowę krótsza. Koty te przeżywają średnio zaledwie 6,7 roku, prawdopodobnie ze względu na predyspozycje genetyczne do chorób serca. Drugą najkrócej żyjącą rasą okazały się koty bengalskie, średnio osiągające 8,5 lat.
Oprócz rasy na długość życia kota wpływają inne czynniki. Kotki żyły średnio o 1,3 roku dłużej niż koty płci męskiej, a koty wysterylizowane i wykastrowane żyły o 1,1 roku dłużej niż takie, które nie przeszły tych procedur.
Naukowcy są przekonani, że na długość życia zwierząt mogą wpływać także preferencje ich właścicieli - np. to, czy zwierzęta pozostają całe życie w pomieszczeniach zamkniętych, czy też mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz. Precyzyjne zmierzenie wpływu takich czynników jest jednak trudne, bo kliniki weterynaryjne nie rejestrują w swoich kartotekach tego, czy i jak często zwierzak wychodzi na zewnątrz. W przeciwieństwie do psów, długość życia kotów nie wydaje się korelować z takimi cechami, jak wielkość ciała.
W ramach badania naukowcy opracowali także "tabele życia", w których szacuje się średnią pozostałą długość życia kotów w danym wieku. Tabele życia dostarczają właścicielom kotów i weterynarzom informacji, które można wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących adopcji, leczenia lub eutanazji.
"Jeśli kot ma 11 lub 12 lat i oczekuje się, że przeżyje tylko kolejny rok, prawdopodobnie nie warto np. poddawać go operacji" - mówi brutalnie współautor badania Dan O’Neill z Royal Veterinary College.
Które rasy psów żyją najdłużej?
Zaskakujące może być to, że naukowcy tak mało wiedzą o jednych z najpowszechniejszych zwierząt domowych na świecie - na całym świecie koty ma około 46 mln rodzin. "Jeśli chodzi o średnią długość życia, bardzo niewiele badań przeprowadzono na kotach" - mówi O’Neill. "Są w pewnym sensie niewidoczne dla nauki, zwłaszcza w porównaniu z psami".
W przypadku psów ostatnie badanie dotyczące ich średniej długowieczności opublikowali w lutym badacze organizacji charytatywnej Dogs Trust i Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu. Analiza danych pół miliona brytyjskich psów należących do 150 ras i mieszańców wykazała, że statystyczny pies żyje przez 12,5 roku.
Najdłużej żyjące rasy to Lancashire Heeler (15,4 lat), spaniel tybetański (15,2 lat) i jamnik miniaturowy (14,0 lat). Labradory (13,1 lat) i cocker spaniele (13,3 lat) także żyły dłużej niż średnia dla wszystkich psów. Rasy psów o najniższej średniej długości życia to owczarek kaukaski (5,4 lat), Presa Canario (7,7 lat) i Cane Corso (8,1 lat).