Jak obliczyć wiek kota i czy 10-letni kot jest już stary?
Oprac.: Tomasz Kromp
Koty starzeją się w zdecydowanie szybszym tempie niż ludzie. Jest to szczególnie widoczne w pierwszych dwóch latach kociego życia, gdy rozwój mruczka jest błyskawiczny. W jaki sposób możesz przeliczyć wiek kota na ludzkie lata. To o wiele łatwiejsze niż w przypadku psów.
Spis treści:
Jak liczyć wiek kota?
W jaki sposób liczy się lata u kota? Jest to zdecydowanie prostsze niż w przypadku psów, ponieważ wszystkie rasy kotów mają zbliżoną wielkość. Z tego wynika, że bez względu na wymiary, ich długość życia jest podobna. Najintensywniejszy okres w rozwoju kotów następuje w dwóch pierwszych latach życia. Można powiedzieć, że po upływie tego czasu kot staje się dorosły.
Przez resztę życia pupil starzeje się w wolniejszym tempie, niż miało to miejsce na początku. Około 11-12 roku życia kot wchodzi w fazę podeszłego wieku. Wówczas więcej śpi, jest mniej aktywny i mało skory do zabaw. Warto wtedy częściej chodzić z pupilem do weterynarza, ponieważ podeszły wiek wiąże się również z ryzykiem wystąpienia różnych chorób.
Przelicznik wieku kota. Jeden rok – ile to kocich lat?
Próbując przeliczyć wiek kota można przyjąć, że jeden rok życia kota to cztery lata w przeliczeniu na ludzki wiek. Jednak w tej zasadzie istnieje pewien wyjątek. Dotyczy on pierwszych dwóch lat życia kota, podczas których jeden rok to dla kota około 12 lat. Gdy kot wkracza w dorosłość i ma dwa lata, wówczas można powiedzieć, że jest odpowiednikiem 24-letniego człowieka.
Po osiągnięciu 2 lat starzenie się kota nie jest już tak intensywne jak na początku jego życia. Przyjmuje się, że wtedy 1 ludzki rok to 4 lata w przeliczeniu na wiek kota. Poniżej znajduje się lista, która pomoże to zobrazować.
- 1 miesiąc u ludzi to 6 miesięcy u kota;
- 3 miesiące u ludzi to 5 lat u kota;
- 6 miesięcy u ludzi to 8 lat u kota;
- 1 rok u ludzi to 12 lat u kota;
- 2 lata u ludzi to 24 lata u kota;
- 3 lata u ludzi to 28 lat u kota;
- 4 lata u ludzi to 32 lata u kota;
- 5 lat u ludzi to 36 lat u kota;
- 6 lat u ludzi to 40 lat u kota;
- 7 lat u ludzi to 44 lata u kota;
- 8 lat u ludzi to 48 lat u kota;
- 9 lat u ludzi to 52 lata u kota;
- 10 lat u ludzi to 56 lat u kota;
- 11 lat u ludzi to 60 lat u kota;
- 12 lat u ludzi to 64 lata u kota;
- 13 lat u ludzi to 68 lat u kota;
- 14 lat u ludzi to 72 lata u kota;
- 15 lat u ludzi to 76 lat u kota;
- 16 lat u ludzi to 80 lat u kota;
- 17 lat u ludzi to 84 lata u kota;
- 18 lat u ludzi to 88 lat u kota;
- 19 lat u ludzi to 92 lata u kota;
- 20 lat u ludzi to 96 lat u kota;
Jak wynika z powyższej listy, przez pierwsze 2 lata życia koty intensywnie dojrzewają, a po osiągnięciu dorosłości ich starzenie się ma zazwyczaj jednostajne tempo.
Po czym poznać, że mój kot jest stary?
Nierzadko ciężko jest określić wiek kota. Taka sytuacja pojawia się najczęściej wtedy, gdy pupil został przygarnięty z ulicy bądź adoptowany ze schroniska. Jeżeli nie ma się pewności co do tego, ile kot może mieć lat, to wówczas pomóc może weterynarz. Jest on w stanie mniej więcej oszacować wiek futrzaka na podstawie obserwacji uzębienia czy stanu łapek i pazurków.
Oto kilka porad, które tobie również pomogą określić wiek pupila i poznać, że kot jest stary.
Wiek kota a stan zębów
Zęby mogą okazać się doskonałą pomocą przy określaniu wieku kota. Mleczne zęby u kotów wyrzynają się zanim zwierzaki osiągną 2 miesiące. Następnie, do około 6 miesiąca życia odbywa się wymiana mleczaków na zęby stałe. U młodych, prawidłowo rozwijających się kotów poniżej 1 roku życia, występuje już komplet zębów.
Stan uzębienia kotów zmienia się wraz z wiekiem. Młode koty, poniżej 1 roku życia, mają białe zęby. Z upływem czasu zaczynają one żółknąć. Starsze koty, które powoli wchodzą w fazę wieku podeszłego (około 10-11 lat), mogą cierpieć na różne choroby uzębienia, które doprowadzają do wypadania zębów.
Wiek kota a stan łapek
Kolejnym sposobem, który pozwoli szacunkowo określić wiek pupila, jest zbadanie stanu jego łapek. Charakterystyczne poduszki u młodych kotów są miękkie. Z wiekiem, gdy aktywność kota wzrasta, stają się one twardsze i zgrubiałe.
Co ciekawe, kocie poduszki na łapkach u danego osobnika mogą mieć różne kolory. Nie jest to związane z wiekiem zwierzęcia, a z pigmentem, który odpowiada również za odcień futra.
Wiek kota a futerko
Futerko kota przybierające inny odcień jest jednym z najbardziej pomocnych elementów, który pozwala określić to, czy kot jest stary. Młode mruczki mogą pochwalić się miękką, puszystą i nieraz lśniącą sierścią.
Z kolei futro starszych kotów staje się szorstkie i traci swój młodzieńczy połysk. Dodatkowo koty, podobnie jak ludzie mogą siwieć.
Wiek kota a zachowanie
Jedną z oznak, że kot się starzeje, jest zmniejszona aktywność fizyczna. Starsze mruczki zdecydowanie preferują spanie, aniżeli dzikie gonitwy po domu lub dworze. Wiekowe pupile mogą miewać problemy z poruszaniem się, są mniej zwinne – ich mięśnie nie są już tak sprawne jak w przypadku młodych kotów.
Starsze koty nie są również skore do zabaw. Mogą nie być również tak czujne jak młodsze zwierzęta, a powodem tego jest nie tylko podeszły wiek, ale również pogarszający się wzrok.
Najstarszy kot na świecie. Ile żyją koty?
Obecnie, najstarszym kotem na świecie jest urocza kotka o imieniu Flossie. Otrzymała ona zaszczytny tytuł najstarszego kota świata w listopadzie ubiegłego roku. Puszysta rekordzistka o szylkretowym umaszczeniu ma ponad 27 lat!
Jednak to nic w porównaniu z najstarszym kotem w historii. Mowa tu o Creme Puff - kotce, która przeżyła 38 lat. To naprawdę zdumiewający wynik, ponieważ koty żyją zdecydowanie mniej.
Ile żyją koty? Wiele zależy od cech osobniczych danego zwierzęcia, jego podatności na choroby, diety oraz stylu życia. Jednak przyjmuje się, że koty żyją od 12 do 18 lat. Przeliczając to na ludzki wiek, koty mogą osiągnąć od 64 do 88 ludzkich lat. Oczywiście zdarzają się osobniki, które mogą żyć o wiele dłużej, jak choćby rekordzistki – Flossie i Creme Puff.