Najstarsze koty na świecie

Przepis na długowieczność u kotów nie istnieje. Chociaż opiekunowie tych dwóch zwierząt twierdzą, że zdrowa dieta jest kluczowa w osiąganiu rekordowego wieku. Oto dwie kotki, które przeżyły więcej "ludzkich lat" niż najdłużej żyjący człowiek na świecie.

Długowieczna Babcia

Koty syjamskie żyją z reguły dłużej niż inne rasy kotów i mieszańce, np. kochane dachowce. Dożywają nawet 20 lat, ale nie jest to regułą. Koty syjamskie pochodzą z Dalekiego Wschodu. Nazwa Syjam funkcjonowała do 1949 r. jako nazwa współczesnej Tajlandii. Pierwsze wzmianki o tych kotach pojawiły się już w XVI wieku.

Babcia Wad to prawdopodobnie najstarszy obecnie żyjący kot na świecie. Zwierzak ma teraz 35 lat i żyje szczęśliwie ze swoją właścicielką w rodzimym kraju, czyli Tajlandii. Na lata ludzkie, ten syjamski kot ma ponad 160 lat.

Reklama

Babcia Wad urodziła się w 1987 r. Po narodzinach została adoptowana przez Tajkę. Opiekunka kota, Wanna Kodkarisa mówi, że “babcia" jest w dobrym stanie fizycznym i nie wykazuje objawów, które świadczyłyby o jej nadchodzącej śmierci. 

Jedynie uzębienie kotki nie pozwala jej jeść niczego, oprócz miękkiej mokrej karmy. “Jest też odrobinę zapominalska" - opowiada opiekunka kotki.

Pani Kodkarisa przywołuje jednak historie, kiedy to babcia Wad została pogryziona przez psy. Pomimo obrażeń i długo widocznych śladów, zwierzę wyszło ze spotkań z psami bez szwanku.

Wanna Kodkarisa mówi, że rodzeństwo kotki już od dawna nie żyje, a sam zwierzak przeżył wszystkich swoich kolegów i nawet własne kocięta. Opiekunka kotki odwiedza weterynarza, robi babci regularne badania i karmi dobrej jakości jedzeniem. 

Ale to nie “grandma Wad" pobiła rekord kociej długowieczności. Obecnie kotka jest na 4. miejscu na liście najstarszych kotów.

Kotka z Teksasu

Jak dotąd najstarszy kotek na świecie nosił słodkie imię Creme Puff. Kremówki nie ma już z nami, ale z pewnością długo zostanie w pamięci wszystkich wielbicieli kotów. Creme Puff mieszkała w Teksasie i według właściciela, swoje 38-letnie życie zawdzięcza odpowiednio dobranej, niekonwencjonalnej diecie. Opiekun kotki, Jake Perry, twierdził, że jej dieta składała się z suchej karmy uzupełnionej brokułami, jajkami, mięsem z indyka, kawą oraz... kilkoma kroplami czerwonego wina. Perry twierdził, że wino "krążyło w żyłach" Creme Puff przez całe życie.

Opiekun twierdzi, że regularnie bawił się z Creme Puff, która była bardzo aktywną kotką. Perry mówił, że w garażu urządzał kino dla kotów, ponieważ Kremówka miała kompana, który przeżył również rekordowe 34 lata. Kotki miały też wybieg, po którym wychodziły z domu na zewnątrz.

Na drugim miejscu na liście najstarszych kotów na świecie znajduje się kotka o imieniu Baby, która dożyła również 38 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Koty | zwierzęta | kot domowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama