Co dolega kotu? Najczęstsze choroby futrzaków

Choroby są domeną każdego gatunku. Raz są do przezwyciężenia, innym razem nie da się ich zwalczyć. Jako że świadomość społeczna na temat dobrostanu zwierząt domowych wzrasta, warto wiedzieć, z jakimi chorobami borykają się najczęściej koty.

Koty cierpią na wiele schorzeń, tak jak ludzie
Koty cierpią na wiele schorzeń, tak jak ludzieGetty Images

Choroby zakaźne u kotów

Choroby zakaźne dotykają coraz większą liczbę kotów. Łatwo się roznoszą i są trudne do zwalczenia. Jednymi z takich chorób są koci koronawirus, czyli FIP (Feline Infectious Petronitis) oraz koci AIDS, czyli FIV. Zakaźne zapalenie otrzewnej, powodowane przez FIP to choroba poważna, często niedająca kotu szans na przeżycie. Koronawirus (FECV) występuje powszechnie w dużych skupiskach kotów, zwłaszcza w hodowlach czy schroniskach. Ale nie zawsze dochodzi do mutacji wirusa i zachorowania na FIP. Substancje leczące FIP nie są oficjalnie dostępne w Polsce pomimo coraz większej zachorowalności na chorobę. Jednak sporo liczba opiekunów wyleczyła swoje koty z tej poważnej choroby.

W przypadku wirusa niedoboru immunologicznego FIP i FIV u kota osłabia się odporność. FIV pojawia się najczęściej w skupiskach kotów, zwłaszcza tam, gdzie panują niehigieniczne warunki. Zwierzę może być nosicielem wirusa, ale nie wykazywać efektów jego działania. Weterynarze nazywają FIV wirusem dla nieprzyjaciela. Dostępna jest szczepionka na FIV, ale wirus ten lubi mutować i nie zawsze jest ona skuteczna.

Panleukopenia to choroba wywoływana przez wirusa FPV i dotykająca zwłaszcza młode kocięta. Nazywa się ją kocik tyfusem lub parwowirozą. Choroba występuje, jak w poprzednich wypadkach w większych skupiskach kotów i tam najłatwiej roznoszą się wirusy. Cechy charakterystyczne to wymioty, biegunka i apatia. Dostępna jest szczepionka na FPV, ale co rok z powodu wirusa umiera duża liczba kotów.

Białaczka kotów, czyli FELV to choroba, która łatwo przenosi się z kota na kota. Patogen znajduje się w ślinie, moczu, kale i mleku. Na chorobę narażone są zwłaszcza koty bezdomne. FELV może przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Szczepienia na białaczkę wykonuje się m.in. w dużych skupiskach kotów. Od postawienia diagnozy choroby kot przeżywa zwykle ok. 4 lat w zależności od zaawansowania choroby.

Młode koty cierpią też często na koci katar, który jest chorobą dróg oddechowych. Wirusy, które wywołują koci katar są rozpowszechnione na całym świecie, więc leczenie kotów jest przez to powszechnie poznane. Kotom podaje się środki przeciwgorączkowe lub w zależności od innych objawów, w razie odwodnienia płyny lub inne lekarstwa.

Brak chęci do zabawy i apatia może być objawem jakiejś chorobyGetty Images

Choroby jamy ustnej

Koty, podobnie jak psy, cierpią często z powodu chorób lub dolegliwości w jamie ustnej. Jak się okazuje, aż 85 proc. kotów cierpi z powodu tych problemów. Często ich wynikiem jest obecność wirusów w jamie ustnej. Np. zapalenia dziąseł to bolesna i uniemożliwiająca kotu jedzenie posiłków choroba. Jeśli dziąsła kota krwawią, widać dziury w szkliwie lub kot niechętnie je, trzeba przyjrzeć się jego jamie ustnej. Ważna jest higiena jamy ustnej, jeśli jednak jest na nią za późno zwierzętom usuwa się zęby.

Niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba, która rozwija się długo, a dzięki temu można ją wcześnie wykryć. Pierwszymi objawami choroby jest utrata masy ciała, piecie większej ilości płynów niż zwykle i częstsze oddawania moczu. Jeśli choroba jest zaawnasowana może wywoływać wymioty, biegunkę, brak apetytu. Współcześnie wykrywalność nerkowej choroby jest duża, co daje możliwość na wprowadzenie leczenia i całkowitego wyleczenia kota.

Cukrzyca i nadczynność tarczycy, czyli choroby endokrynologiczne

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, co 100-200 kot, odwiedzający weterynarza cierpi na cukrzycę. Mówi się, że coraz więcej kotów boryka się z tą chorobą. Najczęściej są to samce pozbawione braku ruchu, starsze koty, otyłe i te, które cierpią na infekcje jamy ustnej. Otyłość u kotów to coraz większy problem, wynikający prawdopodobnie ze wzrostu ilości kotów niewychodzących w mieszkaniach. Jeśli w organizmie kota znajduje się za dużo tkanki tłuszczowej, reaguje hormon trzustkowy, a także metabolizm glukozy i insuliny. Ofiarą cukrzycy padają często koty syjamskie i birmańskie. Kot chory na cukrzycę pije więcej niż inne zwierzęta, częściej sika i traci masę ciała.

Nadczynność tarczycy spotyka nie tylko ludzi, ale także koty. Chorobę jest wykryć łatwiej niż 10 lat temu. Objawy są podobne, jak w przypadku cukrzycy; kot traci na wadze, więcej pije. Aby zapobiec dalszym konsekwencjom, takim jak niewydolność nerek lub uszkodzenia serca, trzeba obserwować kota i udać się z nim na badania do weterynarza.

Choroby serca, jelit, zębów i nowotwory - to niektóre z kocich choróbGetty Images

Inne problemy i choroby, z którymi zmagają się koty:

- pasożyty (enopasożyty, czyli pasożyty wewnętrzne: glista, tasiemiec, giardia, lamblia),

- choroby serca,

- wścieklizna,

- pchły i kleszcze,

- urazy (złamania),

- nowotwory,

- biegunka i wymioty (są często objawami obecności wirusów i chorób).

"Wydarzenia": Do poznańskiego zoo trafiły dzikie zwierzęta z UkrainyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas