Jak wygląda adopcja kota ze schroniska? Wszystko co trzeba wiedzieć

Jeśli chcemy, aby w naszym domu zagościł kot, powinniśmy najpierw rozważyć jego adopcję ze schroniska. Bezdomność zwierząt to nadal ogromny problem w Polsce, a w schroniskach mieszkają tysiące kochanych czworonogów czekających na prawdziwy dom. Jak wygląda adopcja kota? Czy jest kosztowna lub trudna? Dlaczego warto wziąć zwierzę ze schroniska? Wyjaśniamy.

Adopcja kota ze schroniska to stosunkowo łatwy proces. Warto się jednak do niego dobrze przygotować i porządnie zastanowić zanim przygarniemy kota
Adopcja kota ze schroniska to stosunkowo łatwy proces. Warto się jednak do niego dobrze przygotować i porządnie zastanowić zanim przygarniemy kotaNurPhotoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak ocenia Główny Lekarz Weterynarii, w polskich schroniskach przebywa około 30 tys. bezdomnych kotów. Zwierząt na ulicach może być jednak dużo więcej - szacuje się, że w Polsce jest od 1 do nawet 4 mln bezdomnych czworonogów.

Dlaczego schroniska i kastracja kotów są potrzebne

Coraz większa liczba wolno żyjących kotów jest problemem globalnym. Badania pokazują, że bezpańskie koty są jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby prowadzić kontrolę populacji oraz znajdować zwierzętom nowe domy.

Koty, które żyją na ulicach miast powinny być wyłapywane i kastrowane. Często zdarza się jednak, że nie wypuszcza się ich z powrotem, tylko daje tymczasowy dom w schronisku z nadzieją na znalezienie rodziny. To samo dzieje się z "mruczkami" osób, które z różnych powodów już nie mogą się nimi opiekować.

Jak pokazały badania naukowców, kastracja kotów jest skuteczna tylko wtedy, gdy podlega jej co najmniej 70 proc. populacji czworonogów. W przeciwnym razie kotów jest coraz więcej, co prowadzi do zagrożenia bioróżnorodności środowiska. Większa liczba zwierząt, to także większe ryzyko przenoszenia chorób i zagrożenie dla ich dobrostanu.

Kluczową rolę w kontrolowaniu populacji bezpańskich kotów odgrywają schroniska. Ośrodki te przyjmują bezdomne zwierzęta, znakują (chipują) je, organizują zabiegi sterylizacji i kastracji oraz zapewniają kotom podstawową opiekę medyczną. Trafiają tam czworonogi zarówno "z ulicy", jak i koty domowe.

Warto rozważyć adopcję od razu dwóch kotów. Będą zapewniać sobie towarzystwo i rozrywkę
Warto rozważyć adopcję od razu dwóch kotów. Będą zapewniać sobie towarzystwo i rozrywkęANADOLU AGENCYGetty Images

Zanim zdecydujesz się na kota

Adopcja kota nie jest skomplikowana, ale najpierw warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Lepiej upewnić się, że jesteśmy gotowi zaopiekować się czworonogiem niż potem żałować swojej decyzji.

Przed adopcją warto zastanowić się między innymi, czy spędzamy w domu na tyle dużo czasu, aby zająć się kociakiem. Osoby, które dużo podróżują lub pracują po godzinach mogą mieć większe trudności z zapewnieniem kotu rozrywki. Można też rozważyć adopcję od razu dwóch kotów - to towarzyskie zwierzęta, więc jeśli się polubią będą dla siebie najlepszą zabawą.

Zanim weźmiemy kota ze schroniska upewnijmy się też, że żaden z domowników nie jest uczulony, a właściciel mieszkania zgadza się na zwierzę. Kolejna ważna sprawa to odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, np. siatką na balkonie czy oknie - tak, aby koty nie uciekły lub nie wypadły.

Istotną kwestią są również pieniądze. Trzeba mieć świadomość, że utrzymanie kota to koszt co najmniej 100-200 zł miesięcznie (nie licząc weterynarza), który będziemy ponosić przez następne kilka-kilkanaście lat. Pozostaje też kwestia naszego podejścia do sprzątania - trzeba mieć świadomość, że kocie kuwety wymagają regularnego usuwania moczu i odchodów.

Koty w schronisku nie mają łatwego życia. Bywa, że same wybierają sobie nowego właściciela, wchodząc mu na ręce podczas wizyty przedadopcyjnej
Koty w schronisku nie mają łatwego życia. Bywa, że same wybierają sobie nowego właściciela, wchodząc mu na ręce podczas wizyty przedadopcyjnejTom WilliamsGetty Images

Adopcja kota krok po kroku. Ile kosztuje?

Jak zaadoptować kota? Schroniska podchodzą różnie do procesu adopcji, ale sporo elementów się powtarza. Z reguły najpierw zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety, która pozwoli ustalić pracownikom naszą gotowość co do opieki nad zwierzęciem. Można to zrobić jeszcze przed wizytą w schronisku.

Gdy przejdziemy wstępną weryfikację, możemy zacząć rozglądać się za wymarzonym kotem. Można to robić na różne sposoby: niektóre schroniska udostępniają zdjęcia "mruczków" do adopcji, a inne po prostu zapraszają chętnych do wizyty w tzw. kociarniach. Tam można bezpośrednio zapoznać się z czworonogami, pogłaskać je czy nawet wziąć na ręce. Koty z reguły nie mają z tym problemów i potrafią nawet same "wybrać" sobie opiekuna, okazując mu niezwykłą sympatię.

Jeśli już wybierzemy zwierzę dla siebie (lub ono wybierze nas), następuje finalizacja procesu adopcji. Polega ona na podpisaniu dokumentów i odpowiednich zgód, trzeba także czasem uiścić opłatę adopcyjną. Nie jest to duża kwota i wynosi zazwyczaj kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Wszystkie wydawane przez schroniska zwierzęta są zaszczepione, wykastrowane oraz zaczipowane. Każde zwierzę posiada książeczkę zdrowia.

Czasami w przypadku starszych lub schorowanych zwierząt zalecana jest także rozmowa z weterynarzem, który wytłumaczy jak odpowiednio opiekować się takim kotem. Należy też pamiętać, że schroniska zastrzegają sobie prawo do odmowy adopcji, kierując się dobrem zwierząt - trzeba taką decyzję uszanować.

Sigrid - kocia influencerka, która jeździ na rowerze© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas