Machu Picchu ponownie otwarte po antyrządowych protestach

Najlepiej zachowane miasto Inków z XV w., a zarazem ogromny hit turystyczny jest znów udostępnione dla zwiedzających. Już w pierwszych godzinach i dniach po ponownym otwarciu, Machu Picchu odwiedziło wielu turystów.

Machu Picchu zostało zamknięte przez władze po wybuchu protestów
Machu Picchu zostało zamknięte przez władze po wybuchu protestówMichael Robinson Chavez/The Washington PostGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Miastko Inków było zamknięte przez ponad miesiąc z powodu protestów antyrządowych. W wyniku krwawych starć z policją kilkuset Peruwiańczyków zostało rannych. Władze ogłosiły zamknięcie sieci kolejowej na szlaku Inków oraz Machu Picchu.

"Decyzja ta odzwierciedla wspólne zaangażowanie instytucji wchodzących w skład Machu Picchu Management Unit, władz miejskich i Ollantaytambo, dyrektorów Izby Handlowej oraz liderów organizacji społecznych. Celem jest zapewnienie odwiedzającym odpowiedniego bezpieczeństwa - napisano w oświadczeniu ministerstwa kultury.

Uszkodzone tory prowadzące do miasta Inków
Uszkodzone tory prowadzące do miasta InkówMichaela BednaraGetty Images

Ministerstwo dodało, że pierwszego dnia po otwarciu miejsce zostało odwiedzone przez ponad 700 turystów z kraju i spoza Peru. Machu Picchu jest istotnym zastrzykiem gotówki dla lokalnej gospodarki. Zamknięcie miasta pogłębiło już obecny w Peru kryzys gospodarczy.

Protesty i przyroda

Protesty, które wybuchły w Peru w grudniu, były spowodowane odsunięciem od władzy prezydenta kraju, Pedro Castillo i przejęciu jej przez ówczesną wiceprezydent Dinę Boluarte. Zamieszki wybuchły też nieopodal Machu Picchu. Operator turystycznej kolei podał, że protestujący blokowali tory, m.in. poprzez zepchnięcie głazu.

W grudniu w Machu Picchu utknęło około 300 turystów. Rządy poszczególnych państw, z których pochodzili starały się zorganizować ewakuacje, wykorzystano w tym celu helikoptery. Miasto Inków jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym w kraju. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy w peruwiańskich Andach.

Ci, którzy chcą odwiedzić to miejsce, muszą uzyskać stosowne pozwolenie na zwiedzanie. Machu Picchu jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Wodospad ognia”. Piękno przyrody ściąga turystów do YosemiteAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas