Reklama

Góry nie są wieczne. Zmiany klimatu mocno na nie wpłyną

Badania pokazują, że zmiana klimatu będzie miała negatywny wpływ na krajobrazy górskie, w tym na zagrożenia, takie jak lawiny, powodzie rzeczne, osuwiska i powodzie wywołane wylewami jezior.

W obliczu zagrożenia zmianami klimatycznymi krajobrazy górskie na całym świecie mogą stać się bardziej niebezpieczne dla otaczających je społeczności, a szybkie zmiany mogą spowodować dalsze zagrożenia środowiskowe dla otaczających je obszarów.

Tak ocieplenie wpłynie na góry


Profesor Jasper Knight z School of Geography, Archeology and Environmental Studies na Wits University pokazuje, jak złożone systemy górskie reagują na zmiany klimatu w bardzo różne, a czasem nieoczekiwane sposoby, oraz jak te reakcje mogą wpływać na górskie krajobrazy i społeczności.

"Na całym świecie lodowce górskie są w odwrocie z powodu globalnego ocieplenia, co ma wpływ na ukształtowanie terenu górskiego, ekosystemy i ludzi. Jednak wpływy te są bardzo zmienne. Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) traktuje wszystkie góry jako równie wrażliwe i w ten sam sposób reagujące na zmiany klimatyczne. Jednak takie podejście nie jest właściwe" - mówi Knight. 

Reklama

"Góry pokryte śniegiem i lodem działają zupełnie inaczej niż góry na niskich szerokościach geograficznych, gdzie na ogół nie ma śniegu ani lodu. To decyduje o tym, jak reagują na klimat i jakich przyszłych wzorców ewolucji krajobrazu górskiego możemy się spodziewać".

Owce też mogą zniknąć

Śnieg i lód w górach na całym świecie dostarczają wodę setkom milionów ludzi, ale to źródło wody jest zagrożone z powodu zmieniających się wzorców pogodowych i kurczenia się lodowców. Oznacza to, że w przyszłości kryzys wodny na suchych obszarach kontynentalnych Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Europy będzie się tylko pogłębiał.

Badania pokazują również, w jaki sposób zmiana klimatu wpłynie negatywnie na krajobrazy górskie i działalność człowieka. Obejmuje to rosnące ryzyko zagrożeń, takich jak lawiny, powodzie rzeczne, osuwiska i powodzie wywołane przez jeziora. Sytuacja pogarsza się z powodu cofania się lodowców i ocieplenia wiecznej zmarzliny. Ekosystemy alpejskie i gatunki endemiczne są już zagrożone wyginięciem, a zbocza górskie stają się coraz bardziej zielone, ponieważ lasy nizinne rozprzestrzeniają się na wyższych wysokościach.

"W miarę jak kurczą się obszary pokryte śniegiem i lodem, powierzchnie obszarów górskich stają się ciemniejsze, co dramatycznie zmienia ich bilans cieplny. To z kolei oznacza, że ​nagrzewają się one szybciej niż obszary wokół nich. Dlatego wpływ zmiany klimatu na góry jest większy niż gdziekolwiek indziej. To prawdziwy problem, nie tylko gór, ale także terenów wokół nich" - mówi Knight.

Społeczności i kultury górskie również są dotknięte zmianami klimatycznymi. Tradycyjne rolnictwo wymiera, obszary wypasu zwierząt kurczą się, a woda staje się coraz rzadsza. Przyczyniają się do tego także turystyka, górnictwo, urbanizacja i leśnictwo komercyjne. Nowe badania pokazują, że góry należy traktować i chronić jako zintegrowane systemy biofizyczne i socjoekologiczne, w których ważni są zarówno ludzie, jak i fizyczne krajobrazy. Może to pomóc w ochronie tych środowisk przed przyszłymi zmianami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy