Reklama

Czy nowemu władcy Anglii zależy na przyrodzie i klimacie?

Król Karol III objął właśnie rząd po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II. Działacze na rzecz ochrony środowiska będą obserwować, czy król nadal będzie wspierał działania na rzecz klimatu. Książę był znany ze swojej ekologicznej postawy.

Król Karol III był znany z opinii na temat ochrony planety. Wyrażał troskę w przemówieniach, wspominał o tym w książkach i współpracował ze światem biznesu na tym polu.

Na zeszłorocznej konferencji klimatycznej COP26 władca powiedział, że świat potrzebuje mocnych narzędzi i determinacji, aby poradzić sobie z "egzystencjalnym zagrożeniem", jakim kryzys klimatu i utrata bioróżnorodności.

Co Karol zrobił dla środowiska jako książę?

Będąc spadkobiercą tronu, Karol był aktywnym działaczem na rzecz środowiska przez ponad pięć dekad. W 1970 roku, w wieku 21 lat, wygłosił swoje pierwsze poważne przemówienie na ten temat, ostrzegając przed niebezpiecznymi skutkami zanieczyszczenia plastikiem.

Reklama

W 2010 r. założył Międzynarodową Jednostkę ds. Zrównoważonego Rozwoju, aby sprostać wyzwaniom, takim jak skuteczna ochrona lasów deszczowych i ekosystemów morskich, a w zeszłym roku wydał nową kartę zrównoważonych działań dla firm pod nazwą "Terra Carta".

Jakie są poglądy króla Karola na temat zmian klimatu?

Działacz na rzecz ochrony środowiska Tony Juniper twierdzi, że książę był “prawdopodobnie najskuteczniejszym ekologiem w historii" (porównywano go do sir Davida Attenborough).

Wyjaśnił, że kluczową ideą, którą wysunął, było opisanie związku między człowiekiem a naturą, który wyraził w książce "Harmonia".

Książę Karol zauważał, że człowiek w obliczu całej natury, jest jedynie malutkim elementem. Twierdził, że zanieczyszczenia, jakie emitujemy do środowiska i atmosfery, “zjedzą" nas samych.

Obecny król bywał oskarżany o hipokryzję z powodu korzystania z prywatnych odrzutowców i helikopterów. Jednocześnie śledzi i publikuje swój ślad węglowy od 2007 r. Zainstalował kocioł na biomasę i panele słoneczne. Jego samochód “zasilany" jest biopaliwem.

Reuters / Forum
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | Karol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy