Papież Franciszek apeluje o ograniczenie jedzenia mięsa

Papież Franciszek zaapelował w liście do uczestników Konferencji Młodzieży UE w Pradze odbywającej się pod hasłem „Wspólne zaangażowanie na rzecz zrównoważonej i inkluzywnej Europy”, aby zmniejszyć ilość spożywanego mięsa. Głowa kościoła katolickiego wzywała również do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych.

Franciszek apeluje o ograniczenie spożywania mięsa
Franciszek apeluje o ograniczenie spożywania mięsapixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Obyście mieli "wielkie oczy" (nawiązanie do etymologii słowa "Europa" - przyp. red.), aby zobaczyć resztę ludzkości, która nie ogranicza się do małej Europy. Dążyć do godnego i trzeźwego życia, bez luksusu i marnotrawstwa, aby każdy mógł godnie zamieszkiwać świat - zaapelował papież Franciszek w liście do uczestników Konferencji Młodzieży UE w Pradze.

- Należy pilnie zmniejszyć zużycie nie tylko paliw kopalnych, ale także wielu zbędnych rzeczy, podobnie w niektórych rejonach świata właściwe jest spożywanie mniejszej ilości mięsa. To również może pomóc w ochronie środowiska - wezwał.

Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy papież Franciszek publicznie wyraził swoje zdanie na temat zachodzących zmian klimatu. Od początku swojego sprawowanie w roli głowy kościoła regularnie słyszymy z jego ust troskliwe słowa dotyczące środowiska.

Laudato si’

W 2015 roku opublikował on encyklikę "Laudato si’", w której odniósł się między innymi do kwestii: zanieczyszczenia środowiska, globalnego ocieplenia, zasobów wody pitnej, zatracenia bioróżnorodności czy globalnych nierówności. W tych aspektach papież nieustannie utrzymuje swoje zdanie.

- Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich. Na poziomie globalnym jest złożonym systemem, wpływającym w istotny sposób na ludzkie życie - ogłosił wówczas Franciszek.

- Zmiany klimatyczne są problemem globalnym, z poważnymi następstwami ekologicznymi, społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi oraz dotyczącymi podziału dochodów, i stanowią jedno z największych wyzwań dla ludzkości - dodał.

Przemysław Białkowski podcast: AktywizmSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas