Organizacje ekologiczne dopuszczone do postępowania na temat Turowa

Resort Klimatu i Środowiska został decyzją Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego w Warszawie zmuszony dopuścić organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu o wydanie koncesji na wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 roku.

Elektrownia i kopalnia Turów.
Elektrownia i kopalnia Turów.David W CernyAgencja FORUM

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ministerstwo klimatu zostało zobowiązane do ustalenia, czy organizacje ekologiczne miały zapewniony realny, a nie jedynie formalny udział w postępowaniu o uwarunkowaniach środowiskowych przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Sąd wskazał również na konieczność odniesienia się i powiązania tej sprawy ze sprawą prowadzoną przed TSUE, a także wyrokami dotyczącymi zarządzonego środka tymczasowego.

Obowiązek odmowy

Dodatkowo - jak wskazało ministerstwo - WSA w Warszawie podkreślił w wyrokach, że zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego oznacza, że w razie sprzeczności między normami prawa wspólnotowego a prawa krajowego, organy stosujące prawo (sądy lub organy administracyjne) są obowiązane podjąć rozstrzygnięcie na podstawie normy prawa wspólnotowego i tym samym są obowiązane odmówić zastosowania normy prawa krajowego.

Ponadto, zgodnie z wytycznymi WSA i zmianą ustawy o ochronie środowiska, przyznane zostało organizacji ekologicznej prawo do uczestniczenia w postępowaniu dotyczącym Turowa na prawach strony.

Jak przypomniało ministerstwo, 1 grudnia 2021 r. zakończono postępowanie w II instancji w przedmiotowej sprawie. Wydano odpowiednie obwieszczenia i przesłano je do Gminy Bogatynia, Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec. W zawiadomieniu o zakończeniu postępowania i obwieszczeniach wyznaczono stronom termin na ewentualne wnioski lub stanowiska w sprawie. Po tym czasie i przeanalizowaniu ewentualnych stanowisk organ koncesyjny - Minister Klimatu i Środowiska - wyda decyzję rozstrzygającą - zaznaczył resort.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas