Dlaczego choinka w doniczce usycha i gubi igły? Jest na to sposób

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Naturalne drzewko świąteczne, oprócz tego, że jest piękne, wydziela charakterystyczny dla lasu zapach żywicy. Dodatkowym atutem choinki w doniczce jest to, że roślinę można później posadzić w ogrodzie. Tylko żeby do tego doszło, drzewko nie może uschnąć i zgubić igieł. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Sprawdź.

Choinkę w doniczce ustaw w odpowiednim miejscu i podlewaj 3 razy w tygodniu.
Choinkę w doniczce ustaw w odpowiednim miejscu i podlewaj 3 razy w tygodniu.Darek LewandowskiEast News

Dlaczego choinka usycha i gubi igły?

Zielone i odporne na mrozy drzewka iglaste co roku zdobią wnętrza wielu domów swoją obecnością podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jednak nie zawsze ich urok utrzymuje się długo, ponieważ czasami choinka dość szybko usycha i gubi igły. Co jest tego przyczyną? Jednym z powodów szybkiego usychania jest zakup drzewka z nieznanego źródła.

Żywe choinki sprzedawane w wyspecjalizowanych placówkach lub hodowane w szkółkach mają dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, dzięki czemu mogą czerpać potrzebną wodą i składniki odżywcze. Przy zakupie upewnij się, że gałęzie choinki są proste i nie opadają. Ponadto kolor igieł powinien być intensywnie zielony, bez zwiędłych lub pożółkłych końcówek.

Przyczyną usychania i gubienia igieł jest zbyt mała doniczka. Jeśli wybierzesz choinkę z korzeniami, upewnij się, że pojemnik, w którym rośnie, jest wystarczająco duży, aby można było prawidłowo dbać o roślinę. Usychanie choinki w doniczce może mieć również związek z brakiem zahartowania drzewka przed wniesieniem do domu. Istotne jest stopniowe przenoszenie choinki do coraz cieplejszego miejsca, zanim trafi na docelowe stanowisko.

Jak ratować choinkę, gdy gubi igły? Pierwsza pomoc

Widzisz, że choinka zaczyna usychać i gubić igły? Przede wszystkim sprawdź, czy podłoże jest odpowiednio wilgotne, a powietrze w pomieszczeniu nie jest zbyt suche. Jeśli jest za gorąco, otwórz okno i wpuść do wnętrza powiew świeżości.

Pamiętaj również o tym, aby nie obciążać choinki nadmiarem ozdób. Świąteczne drzewko w doniczce samo w sobie jest piękne i nie potrzebuje wielu dekoracji. Wystarczy coś lekkiego i prostego, a do oświetlenia wybierz lampki LED lub innego rodzaju światełka, które nie wydzielają ciepła. Dzięki temu igły nie będą usychać i opadać.

By uratować choinkę, warto do wody dodać specjalny nawóz do iglaków. Możesz też wykorzystać domową mieszankę. Wystarczy do litra wody dodać 2 łyżki stołowe soli i cukru. W ten sposób powstanie naturalna odżywka dla choinki, która zapobiegnie usychaniu drzewka.

Jak często podlewać choinkę? Ważna jest ilość wody

Podlewanie drzewka w doniczce należy wykonywać trzy razy w tygodniu, ale z niewielką ilością wody. Zasada jest prosta: utrzymuj glebę stale wilgotną, ale jej nie przelewaj. Sprawdzaj palcem, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest sucha na głębokości około 2 cm. Jeśli tak, wtedy podlej drzewko wodą w temperaturze pokojowej. Jej ilość zależy od gatunku i wielkości drzewka.

Możesz o to dopytać u sprzedawcy, a jeżeli nie dostaniesz wskazówek, stosuj się do zasady około 1 litr wody na każde 2,5 cm średnicy pnia.

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się pięknym drzewkiem świątecznym, możesz też raz na 3-4 dni zrosić wodą choinkowe igły. Nie zaleca się trzymania pod doniczką podstawki z wodą. Jej namiar lepiej usunąć, bo inaczej może dojść do zgnicia korzeni.

Gdzie postawić choinkę, żeby nie usychała?

Jeśli nie chcesz, żeby choinka usychała, postaw ją z dala od często uczęszczanych miejsc. Dotykanie lub ocieranie się o drzewko będzie je osłabiać. Najlepszym miejscem do umieszczenia choinki jest chłodny kąt w pomieszczeniu, ponieważ gorące miejsca np. przy grzejniku przyspieszają odwodnienie i usychanie drzewka. Najlepiej, by choinka stanęła w pobliżu okna, ale nie tak, by jej gałązki były wystawione na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Zaleca się również obracanie doniczki co tydzień, aby wszystkie igły mogły otrzymywać światło w tej samej proporcji.

Pamiętaj o tym, żeby pomieszczenie, w którym stoi choinka w doniczce, było regularnie wietrzone. Umiarkowanie wilgotne powietrze na pewno przedłuży żywotność świątecznego drzewka. Jeśli masz taką możliwość, powieś na grzejnikach ceramiczne pojemniki z wodą albo włącz pokojowe nawilżacze powietrza.

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Po Świętach Bożego Narodzenia czas pomyśleć o tym, co zrobić z choinką w doniczce, by się nie zmarnowała i nie wylądowała na śmietniku. Na szczęście przy odpowiedniej pielęgnacji można uniknąć podobnego rezultatu i w ten sposób zachować choinkę. Idealnym rozwiązaniem jest przesadzenie drzewka do ziemi na zewnątrz. Potrzebuje ono miejsca w ogrodzie, dobrego drenażu i określonej głębokości, aby dobrze się ukorzenić i rosnąć. Jeśli nie masz u siebie miejsca, popytaj wśród rodziny lub znajomych, czy ktoś jest zainteresowany przygarnięciem choinki w doniczce. Możesz również wykorzystać drzewko na opał, dodać do kompostu pod inne iglaki lub zorientować się, jakie organizacje przyjmują choinki i oddać je np. do ZOO.

Zawsze istnieją zrównoważone i przyjazne rozwiązania, dzięki którym choinka w doniczce sprawdzi się nie tylko w roli świątecznej ozdoby.

Ostatnie Pokolenie blokuje Warszawę. Piłkarz Legii nie wytrzymałPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas