Łódź posegregowała rekordowo dużo odpadów

W tym roku w Łodzi odzyskano już ponad 12 tys. ton odpadów. To tyle samo, co przez cały ubiegły rok. Urzędnicy miejscy zapewniają, że do końca roku ta liczba na pewno się zwiększy.

W łódzkiej sortowni posegregowano rekordową ilość odpadów. Najlepsze wyniki uzyskano w sortowaniu kartonu i papieru
W łódzkiej sortowni posegregowano rekordową ilość odpadów. Najlepsze wyniki uzyskano w sortowaniu kartonu i papieruUM Łódź
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mieszkańcy Łodzi wytwarzają średnio ok. 360 kg odpadów na osobę w ciągu roku. Średnia dla Polski jest podobna. Średnia UE to 500 kg na osobę rocznie.

W 2020 r. w Łodzi odzyskano niemal 12,1 tys. ton surowców, które później trafiły do sprzedaży. Wynik z ubiegłego roku i tak był już rekordowy w porównaniu do lat poprzednich. Jednak w tym roku zapowiada się na to, że Łódź osiągnie kolejny rekord. Obecnie zebrano już ponad 12 100 ton odpadów.

Z kolei w 2019 r. w mieście odzyskano 6819 ton odpadów, a w 2018 roku - zaledwie 5324 tony. Tendencja zwyżkowa jest więc bardzo zauważalna.

- Naszym planem na rok 2021 jest odzyskanie i sprzedaż ponad 13 tys. ton surowców wtórnych - mówi Tomasz Kacprzak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi.

Zwiększanie ilości odpadów poddanych recyklingowi, jak ocenia miasto, jest możliwe dzięki kilku czynnikom. Jednym z nich jest coraz większa świadomość mieszkańców i coraz lepsza segregacja odpadów. Poprawę widać przede wszystkim w jakości sortowania kartonu i papieru (niebieski pojemnik) oraz szkła (zielony pojemnik).

- Dodatkowym elementem zwiększającym ilość posegregowanych opadów jest także bardziej wydajna praca na sortowni poprzez zwiększenie zatrudnienia w grupie sortowaczy oraz zmianę organizacji pracy i zwiększenia czasu pracy linii sortującej. Obecnie w sortowni pracuje około 150 osób na dwie zmiany - dodaje Tomasz Kacprzak.

Miasto podkreśla jednocześnie, że ilość odpadów trafiających do sortowni w tym roku nie zwiększyła się znacząca w stosunku do ubiegłego roku. Oszczędności, jakie udaje się uzyskać w sortowni dzięki sprzedaży surowców wtórnych z sortowni trafiają do budżetu miasta.

Przemysław Białkowski podcast: Co po COP26? SCP
UM Łódź
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas