Przemysław Białkowski podcast: Prawa zwierząt

Inwazja Rosji na Ukrainę to dramat nie tylko uchodźców, ale także zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Polacy apelują: przyjmiemy Was i Wasze zwierzęta. Jeśli tylko macie taką możliwość, to zabierajcie je ze sobą.

Jak pomoc dla zwierząt z Ukrainy wygląda już po polskiej stronie? Jaką ochronę prawną mają w Polsce zwierzęta? Jak weryfikować miejsca i organizacje, które deklarują, że pomogą psom i kotom z Ukrainy? Sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje jak istotne jest prawne uwarunkowanie statusu zwierząt. 

Przewożenie zwierząt z Ukrainy - procedury

Adwokatka Karolina Kuszniewicz na łamach "Przemysław Białkowski podcast" wyjaśnia, że przede wszystkim trzeba weryfikować organizacje, które chcą przewozić zwierzęta. Najlepiej, aby były to zarejestrowane fundacje bądź stowarzyszenia.

Procedury przewozu zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski zostały w błyskawicznym tempie uproszczone przez Głównego Lekarza Weterynarii. Łatwiejszy jest także transport zwierząt zagrożonych wyginięciem, które przewożone są do ogrodów zoologicznych na zachód od Ukrainy.

Reklama

Największy problem może aktualnie stanowić przewóz zwierząt domowych inne niż psy i koty, na przykład ryb, ptaków czy węży. Równie problematyczne może okazać się transportowanie zwierząt hodowlanych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podcast | Przemysław Białkowski | prawa zwierząt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama