Uproszczono przywożenie zwierząt zagrożonych z Ukrainy do Polski

Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura przywozu do Polski okazów zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ma to skrócić czas przewozu zwierząt, które są przewożone np. do polskich ogrodów zoologicznych i zapewnić bezpieczeństwo. Chodzi m.in. o zwierzęta takie jak krokodyle, lwy, warany, czy niedźwiedzie, a także rośliny i wyroby ze skóry, trofea i zwierzęta wypchane.

Coraz więcej zwierząt z Ukrainy transportowanych jest na zachód, do innych ogrodów zoologicznych. Procedura ich przewozu została uproszczona
Coraz więcej zwierząt z Ukrainy transportowanych jest na zachód, do innych ogrodów zoologicznych. Procedura ich przewozu została uproszczona Future Publishing / ContributorGetty Images

O transporcie okazów zwierząt należących do listy gatunków zagrożonych należy powiadomić z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i inspekcję weterynaryjną. Przez "zagrożone" rozumiane są gatunki wpisane na listę konwencji waszyngtońskiej.

Procedura przywozu okazów CITES (konwencji waszyngtońskiej) została skrócona do minimum, tak by zapewnić bezpieczeństwo ludziom i skrócić czas przewozu zwierząt. W przypadku przywozu gatunków bez zezwoleń funkcjonariusze będą spisywać informacje o przewożonych okazach, dane kierowców i miejsce pobytu w UE. Wszystkie inne formalności zostaną przeprowadzone w później, po przekroczeniu granicy.

Jak przewozić gatunki zagrożone z Ukrainy?

Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska proszą, aby w przypadku planowania takiego transportu lub posiadania o nim wiedzy (np. dużej liczby zwierząt pochodzących z ogrodów zoologicznych Ukrainy), powiadomić służby graniczne.

Informacja taka powinna:

  • zawierać dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt;
  • określać liczbę przewożonych zwierząt;
  • zawiadamiać przez które przejście graniczne planowany jest przejazd.

"Niedopuszczalne jest prowadzenie działań na własną rękę, czyli sprowadzanie takich zwierząt bez uprzedniego powiadomienia służb. Takie działanie zagraża bezpieczeństwu uchodźców, służb na granicy oraz naraża na niepotrzebne cierpienie zwierząt" - informują ministerstwa finansów oraz klimatu i środowiska.

Z powodu rosyjskiej agresji Polska cały czas przyjmuje uchodźców z Ukrainy. Część osób przekracza granicę ze zwierzętami domowymi. Do Polski kierują się także transporty ze zwierzętami egzotycznymi, które wiozą do ogrodów zoologicznych na przykład lwy i tygrysy. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas