Klimatyczny plan remontowy dla Polski. Dlaczego go potrzebujemy?

To ma być swego rodzaju "klimatyczny plan remontowy" dla Polski. Specjaliści od ochrony środowiska i prawnicy przygotowali projekt ustawy dotyczącej ochrony klimatu w naszym kraju. Dlaczego potrzebujemy silniejszych przepisów chroniących nasze środowisko? Z Zuzanną Rudzińską-Bluszcz z organizacji ClientEarth rozmawiał na ten temat Przemysław Białkowski z Zielonej Interii.

article cover
INTERIA.PL
Klimatyczny plan remontowy dla Polski. Dlaczego go potrzebujemy?

- Kwestia zmian klimatycznych, ochrony środowiska i kryzysu bioróżnorodności cały czas za mało wybrzmiewa w naszej debacie publicznej - ocenia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna i prezeska organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Polska potrzebuje klimatycznego planu remontowego

Jak podkreśla prawniczka, zmiany w prawie są potrzebne, ponieważ skutki zmian klimatycznych odczuwamy wszyscy. - Gołym okiem widać, że te zmiany klimatu zachodzą. I nie na dalekich wyspach Pacyfiku, tylko tutaj, w Polsce. San wysycha, Odra zeszłego lata umarła, Łódzkie pustynnieje - mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

- Wiadomo, że jeżeli nie zaczniemy działać, jeśli nie będziemy mieli tego "planu remontowego", to będzie tylko gorzej - podkreśla prawniczka. - Kolejne pokolenia będą miały dużo bardziej brzemienne skutki na swoich barkach - zauważa. Jednak jej zdaniem w zbliżającej się kampanii wyborczej ten problem niestety będzie pomijany.

- Powinniśmy wymagać od tych, którzy są naszymi przedstawicielami, od rządzących, żeby byli na takim poziomie intelektualnym, strategicznym i dojrzałości, żeby tę debatę prowadzić merytorycznie i pokazywać horyzont nie tylko do kolejnych wyborów (...), tylko pokazywać ten horyzont dużo szerszy - podkreśla Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Ustawa o ochronie klimatu. Jakie są jej założenia?

Projekt ustawy o ochronie klimatu stworzony przez ClientEarth zakłada m.in. osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatyczna najpóźniej w 2050 r. Twórcy i twórczynie ustawy chcą także, aby co najmniej 1 proc. PKB rocznie trafiał na ochronę klimatu.

Według ustawy w Polsce ma być też obowiązek sprawdzania, czy duże inwestycje nie szkodzą klimatowi. Powstać mają również plany walki ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych i powołana ma zostać Rada Ochrony Klimatu. Polki i Polacy mają też zyskać nowe prawo - prawo do bezpiecznego klimatu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas