Ziemia się gotuje. Nieodwracalny punkt ocieplenia coraz bliżej

Do 2027 r. prawdopodobnie przekroczymy próg globalnego ocieplenia wynoszący 1,5°C. Planeta przegrzewa się na naszych oczach i z naszym znaczącym udziałem.

article cover
Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Modele klimatyczne nie pozostawiają wątpliwości co do ocieplającego się klimatu
Modele klimatyczne nie pozostawiają wątpliwości co do ocieplającego się klimatu Heritage Space/Heritage Images Getty Images

Naukowcy twierdzą, że istnieje 98-procentowe prawdopodobieństwo pobicia kolejnego rekordu wzrostu temperatur na świecie. Ma się to stać w ciągu najbliższych kilku lat. To wynik działalności człowieka oraz ponownego pojawienia się El Niño (anomalia polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody).

Jest też 66 proc. szansy na to, że w ciągu co najmniej jednego roku w przeciągu pięciu najbliższych lat temperatura na Ziemi tymczasowo przekroczy próg ocieplenia o 1,5°C.

Globalne ocieplenie to nie żart

"Nowe rekordy będą napędzane przez wzrost emisji gazów cieplarnianych zatrzymujących ciepło w atmosferze, ale powrót naturalnie występującego zjawiska El Nino również spowoduje uwolnienie ciepła z tropikalnego Pacyfiku" - przyznaje dr Leon Hermanson, naukowiec z Met Office.

Ocieplenie o 1,5°C oznacza wzrost globalnej temperatury o tę wartość względem drugiej połowy XIX w., czyli okresu intensywnego rozwoju przemysłu, z którą związana jest też coraz większa emisja paliw kopalnych. Przekroczenie tej granicy sygnalizuje, że pomimo wysiłków, jakie wiele krajów wkłada w zmniejszanie emisji, tendencja przyspiesza, a nie zwalnia.

Międzynarodowe pakty klimatyczne mówią bowiem o ograniczeniu wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C. Jednym z takich dokumentów jest porozumienie paryskie z 2015 r. Jeśli globalne temperatury będą utrzymywać się przez 20 lat na poziomie 1,5°C lub więcej, można wówczas stwierdzić, że próg porozumienia paryskiego został przekroczony.

Dotkliwe skutki ocieplenia klimatu

Z globalnym ociepleniem wiążą się namacalne konsekwencje. W wielu regionach świata - w tym w Europie, pojawiają się m.in. coraz dłuższe fale upałów, intensywniejsze burze i rozległe pożary.

Według klimatologów 2016 r. był najcieplejszym w historii. Globalne temperatury wzrosły o 1,28°C w porównaniu do wartości sprzed ery przemysłowej. Obecnie naukowcy twierdzą, że kolejne rekordy nadejdą przed 2027 r.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas