Te rośliny zatrują twojego kota. Wystarczy odrobina pyłku
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Kot i rośliny w domu to ryzykowne połączenie. Te ciekawskie zwierzęta często traktują je jako zabawki i gryzaki. To niebezpieczne nie tylko dla roślin, ale i dla kotów. Popularny i uprawiany dla zdrowia aloes to śmiertelne zagrożenie dla kota. Jakie jeszcze rośliny są trujące dla kotów? Mamy je w domu, w ogrodzie, a nawet dodajemy do jedzenia.
Koty często podgryzają rośliny z ciekawości bądź z nudów. Wie to każdy kochający zieleń właściciel kota. Ich ofiarą padają rośliny w domu, w ogrodzie, a także te przyniesione do domu dla ozdoby. Niektóre z nich zawierają jednak substancje toksyczne dla kotów. Wbrew powszechnej opinii koty nie są w stanie rozpoznać, które rośliny są dla nich trujące.
Spis treści:
Rośliny trujące dla kota w domu
Do roślin trujących dla kota, które mamy w domu należą nie tylko kwiaty doniczkowe. Aromatyczna pietruszka, cebula czy czosnek są dla kotów toksyczne. Rośliny właśnie po to wytwarzają substancje trujące, by w naturze nie paść ofiarą zwierząt. Popularne pelargonie czy gwiazda betlejemska dla kotów są niebezpieczne. A to niejedyne rośliny uprawiane w domu, które są trujące dla kota.
- Lilie (w tym skrzydłokwiat)
Lilie są na liście najbardziej trujących dla kota roślin. Toksyczna dla naszych pupili jest każda część rośliny, łącznie z korzeniem i pyłkiem. Mają silne działanie nefrotoksyczne, co oznacza, że mogą spowodować niewydolność nerek. Początkowo występują wymioty, ślinotok i biegunki, na dłuższą metę kwiaty te mogą nieodwracalnie uszkodzić nerki.
- Pelargonia (w tym geranium)
Linalol i geraniol zawarte w pelargoniach są toksyczne dla kotów. Zaniepokoić powinny objawy takie jak wymioty, apatia, brak apetytu, a także zapalenia skóry.
- Aloes
Miąższ aloesu zawiera saponiny i antrachinony. U kotów te związki wywołują wymioty, biegunkę a nawet drgawki i problemy z poruszaniem i oddychaniem.
- Tulipany
Wiosną nieświadomie przynosimy je do domu i stawiamy w wazonach. Tulipany są roślinami trującymi dla kotów, bo zawierają tulipozydy i tulipaniny. Objawy u kota po zatruciu to wymioty i biegunki, płytki i szybki oddech, przyspieszone bicie serca.
Gwiazda betlejemska (poinsencja)
Ten kwiat będący świąteczną ozdobą zawiera euforbinę. Nie zabije ona kota, ale podrażni my błony śluzowe jamy ustnej i spowoduje biegunkę.
- Dracena
Ta palma zawiera saponinę. U kota może spowodować ślinotok, biegunki i wymioty, nawet krwawe. Kot ma rozszerzone źrenice i zaburzenia równowagi.
- Wężownica
Nie jest śmiertelnie trująca dla kotów, ale powoduje niestrawności i podrażnienia jamy ustnej.
Chryzantema
Ta roślina często gości w naszych domach w wazonach. U kotów może powodować biegunki, wymioty, zapalenia skóry i ślinotok oraz zaburzenia koordynacji. Wszystko przez laktony i pyretryny, które zawiera.
Rośliny i kwiaty w ogrodzie niebezpieczne dla kota
Również w ogrodzie sadzimy rośliny potencjalnie niebezpieczne dla kotów. Wśród nich są popularne tuje i bardzo niebezpieczne różaneczniki. Jakie jeszcze rośliny w ogrodzie są trujące dla kota?
- Bluszcz
Liście i jagody bluszczu u kotów powodują wymioty i biegunki i ślinotok. Zawarte w nim saponiny są przyczyną zatruć.
- Oleander
Glikozydy zawarte w tej roślinie powodują u kotów biegunki, wymioty, ślinotok, kolki, zaburzenia rytmu serca, a nawet śmierć.
- Konwalia
Należy do rodziny liliowatych, jest więc bardzo groźna dla kotów. Powoduje nie tylko niestrawność, ale również drgawki, zaburzenia oddychania, rytmu serca i orientacji. Toksyczna jest nawet woda, w której stały konwalie.
- Rododendron (i inne różaneczniki)
Roślina dla kota bardzo trująca, powoduje nieżyty układu pokarmowego, ale także drgawki, ślepotę i śpiączkę.
- Tuje
Ta roślina zawiera tujon, który uszkadza nerki. Objawy są podobne jak przy innych zatruciach, dochodzi do tego obniżone ciśnienie i trudności w połykaniu.
- Rośliny cebulowe
Kotu szkodzi cebula i czosnek oraz wszystkie rośliny cebulowe. Należą do nich tulipany, żonkile czy krokusy. Powodują zatrucia, problemy z oddychaniem oraz zapalenie skóry.
Jak rozpoznać zatrucie u kota?
Każdy właściciel kota od razu rozpozna, że jego zwierzę jest chore. W przypadku objawów zatrucia należy kotu przemyć pyszczek wodą i natychmiast udać się do weterynarza. Jeśli kot zjadł truciznę przed chwilą, trzeba wywołać u niego natychmiast wymioty. To zapobiegnie wchłonięciu się dużej ilości trucizny do organizmu. Wymioty można wywołać wodą utlenioną podawaną strzykawką (3 ml na kg masy ciała). Podziała też roztwór wody z solą kuchenną. Jeśli nie wiemy, co jest przyczyną zatrucia, warto obejrzeć domowe rośliny i sprawdzić, czy któraś nie jest podgryziona. To ułatwi weterynarzowi diagnozę.
Zatrucie u kota można rozpoznać po następujących objawach:
- wymioty;
- biegunki;
- ślinotok;
- apatia;
- drżenie mięśni;
- drgawki;
- zapalenie skóry;
- problemy z połykaniem;
- zaburzenia oddychania;
- zaburzenia rytmu serca;
- dezorientacja.
W przypadku zauważenia takich objawów należy natychmiast udać się do weterynarza. Jeśli nie wiemy, co jest przyczyną zatrucia, warto obejrzeć domowe rośliny i sprawdzić, czy któraś nie jest podgryziona. To ułatwi weterynarzowi diagnozę.
Nawet jeśli objawy miną samoistnie, warto obserwować zwierzę. W przypadku niektórych zatruć kot wydaje się dochodzić do siebie, ale trucizna w jego organizmie działa, niszcząc narządy wewnętrzne.
Czytaj też: