Dracena, sansewieria, skrzydłokwiat. Jakie kwiaty wybrać do do łazienki?

Rośliny to najlepsza i naturalna ozdoba każdego domu. Wiele osób chce je również posiadać w swojej łazience. Jednak jest to pomieszczenie z ograniczoną ilością światła, ciemne i wilgotne, więc nie każdy wie, jakie kwiaty doniczkowe nadadzą się do takich warunków. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać do łazienki, zarówno tej jasnej, jak i tej zaciemnionej.

Rośliny w łazience stanowią stylową i naturalną dekorację.
Rośliny w łazience stanowią stylową i naturalną dekorację.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy można mieć rośliny w łazience?

Co prawda uprawa roślin w łazience stanowi niemałe wyzwanie. Szczególnie, że w większości przypadków łazienka jest niewielkim pomieszczeniem, które pozbawione jest dostępu do światła dziennego.

Jednak nawet w takim miejscu, możemy stworzyć dobre warunki do uprawy różnych rodzajów roślin. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich okazów. Istnieje wiele gatunków, które świetnie będą pełniły funkcję dekoracji naszej łazienki.

Najlepsze kwiaty do uprawy w jasnej łazience

W jasnej łazience, która ma dostęp do naturalnego światła, możemy spokojnie uprawiać między innymi fikusy, romelie, maranty lub storczyki.

Wybór roślin do łazienki z oknem jest zdecydowanie większy niż do ciemniejszego pomieszczenia. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę wielkość naszego okna oraz ilość światła, jaka realnie dociera do pomieszczenia w ciągu dnia.

Ma to znaczenie, ponieważ w łazience z oknem od zachodu i południa dobrym wyborem będą np. rośliny światłolubne. Do takich należą:

  • Alokazja - to roślina, uwielbiająca wilgotne miejsca, które równocześnie mają dużo światła. Jej ozdobą są podłużne liście o jasnym kolorze.

  • Róża Chińska - to kwiat wymagający dużej ilości miejsca i dobrego oświetlenia. Najlepiej będzie się rozwijał przy rozproszonym świetle. Inaczej jego liście mogłyby zostać poparzone.

  • Aloes - to roślina, która nie lubi nadmiaru wody, ale służy jej wilgotne powietrze, dlatego również dobrze sprawdzi się w łazience.

  • Areka - jest to roślina z bardzo delikatnymi liśćmi, która świetnie nada się do pomieszczenia, jakim jest łazienka. Podczas jej pielęgnacji warto pamiętać o częstym podlewaniu i zraszaniu liści.  
Aloes będzie dobrze się rozwijał w jasnej łazience.
Aloes będzie dobrze się rozwijał w jasnej łazience.123RF/PICSEL

W łazience z oknem od wchodu i północy doskonale sprawdzą się:

  • Filodendron - to roślina świetnie wpływająca na powietrze w domu. Lubi obfite podlewanie i zraszanie liści. Nadaje się ona tylko do jasnych łazienek, ponieważ zbyt mała ilość światła oraz zbyt duża wilgotność gleby to czynniki najczęściej powodujące u niej choroby.

  • Smużyna - to kwiat, o bardzo drobnych liściach, który preferuje stanowiska jasne, ale z rozproszonym światłem. Dodatkowo przepada za wilgocią, więc idealnie sprawdzi się w łazience.

  • Difenbachia - to roślina, która ma duże, szerokie liście z charakterystycznym, wielobarwnym rysunkiem, odmiennym u różnych gatunków. Najlepiej rośnie w warunkach, gdzie jest jasno, ale nie w bezpośrednim słońcu.
Difenbachia również dobrze rośnie w jasnych łazienkach.
Difenbachia również dobrze rośnie w jasnych łazienkach.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty można mieć w ciemnej łazience?

Jeśli mamy łazienkę bez okna i naturalnego światła to nic straconego. W wielu sklepach znajdziemy także różnorodne, pięknie wyglądające kwiaty do ciemnej łazienki.

Rośliny cieniolubne do łazienki dobrze znoszą nie tylko brak naturalnego światła, ale również dużą wilgoć i częste zmiany temperatur.

Polecane kwiaty do ciemnej łazienki bez okna to m.in. :

  • Skrzydłokwiat - piękny kwiat doniczkowy, który lubi zarówno wilgoć, jak i cień. Stanowi świetną ozdobę łazienki i dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn. Może on kwitnąć nawet cały rok, wypuszczając białe kwiaty o delikatnym zapachu, które kształtem przypominają skrzydło. Jest to roślina mało wymagająca i dobrze sprawdzi się w ciemnej łazience.

  • Dracena - to roślina z rodziny szparagowatych. W doniczce osiąga maksymalnie 2,5 metra wysokości. Ma ładne, lancetowate liście. Jest gatunkiem mało wymagającym i nawet przy braku dostępu do naturalnego światła będzie rosła zdrowo, tylko wolniej. Dodatkowo jest to roślina, która lubi wilgoć.

  •  Zamiokulkas - jest to kolejny kwiat doniczkowy, który można hodować w ciemnej łazience. Lubi stanowiska półcieniste, ale toleruje również całkowite zacienienie. Jest to roślina ciepłolubna, której niestraszna temperatura nawet około 25 stopni Celsjusza. Jedyne co może zaszkodzić zamiokulkasowi to przelanie lub przeciągi.

  • Paprotki - w łazience bez okna sprawdzą się równie dobrze paprotki. Lubią one zarówno cień, jak i półcień, ale nie przepadają za bezpośrednim światłem. Preferują wilgoć, więc łazienka będzie dla nich idealnym miejscem. Jednak warto mieć na uwadze to, że słabo znoszą wysokie temperatury.

  • Sansewieria - jest to gatunek sucholubny, który poradzi sobie w ciemnej łazience, pod warunkiem, że pomieszczenie będzie systematycznie wietrzone. Roślina nie potrzebuje częstego podlewania i dobrze rozwija się w półcieniu lub cieniu. Jej liście są smukłe i mają ozdobne wzorki, dlatego świetnie nadadzą się jako dekoracja każdego pomieszczenia.

  • Trzykrotki - to rośliny, które znane są z wielobarwnych liści. Nie lubią nasłonecznienia, które powoduje u nich poparzenia liści i plamy. Bardzo dobrze radzą sobie w półcieniu lub cieniu. Jednak, jeśli nie mają dostępu do rozproszonego światła, to musimy wiedzieć o tym, że ich liści będą miały mniej intensywny kolor.

  • Sukulenty - są to mało wymagające rośliny i warto zdecydować się na ich posadzenie w łazience. Jednak należy uważać podczas ich podlewania. Nie lubią przelewania i nadmiaru wilgoci, który może sprawić, że zaczną gnić.
Dla paprotki łazienka będzie idealnym miejscem do rozwoju.
Dla paprotki łazienka będzie idealnym miejscem do rozwoju.123RF/PICSEL

Łazienka ze względu na specyficzne warunki i dużą wilgotność powietrza może być idealnym miejscem do życia dla wielu roślin. Kwiaty doniczkowe mogą stanowić nie tylko naturalną ozdobę pomieszczenia, ale i niektóre z nich będą oczyszczały powietrze z toksyn. Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę konkretnych roślin, to należy sprawdzić, jakie warunki są dla nich wymagane.

Czytaj również:

Zobacz także: 

"Wydarzenia": Straż miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Zapowiada też mandatyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas