Powodzie powodują miliardy dolarów szkód rocznie

Powodzie kosztowały światową gospodarkę w ubiegłym roku ponad 82 miliardy dolarów, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich strat spowodowanych katastrofami naturalnymi - podaje agencja reasekuracyjna Swiss Re Institute.

Powódź w mieście Great Yarmouth w Anglii.
Powódź w mieście Great Yarmouth w Anglii.JUSTIN TALLISAFP

Według niej w niektórych częściach Europy straty te mogą jeszcze wzrosnąć. 

"Powodzie dotykają prawie jedną trzecią ludności świata, czyli więcej niż jakiekolwiek inne zagrożenie" - powiedział Martin Bertogg, dyrektor ds. zagrożeń katastroficznych w Swiss Re.

W 2021 r. na całym świecie wystąpiło ponad 50 poważnych powodzi, często wywołanych ekstremalnymi opadami deszczu i sztormami na wybrzeżach. 

Naukowcy przez długi czas sądzili, że poważniejsze powodzie wzdłuż nisko położonych wybrzeży wynikają wyłącznie z podnoszenia się poziomu mórz na świecie, spowodowanego zmianami klimatycznymi. Kryzys klimatyczny jest przyczyną topnienia lodów polarnych i ocieplanie się wód oceanicznych, co z kolei skutkuje ich rozszerzaniem się.  

Silniejsze sztormy

Naukowcy odkryli jednak, że od 1960 roku silniejsze i częstsze sztormy nad północnym Atlantykiem doprowadziły do ekstremalnych wezbrań sztormowych na północnych obszarach Wielkiej Brytanii. Badanie na ten temat opublikowano w środę w czasopiśmie "Nature". 

Zwiększona aktywność sztormów była w równym stopniu odpowiedzialna za wzrost ekstremalnych powodzi sztormowych, co wzrost poziomu morza. Jednak w Europie kontynentalnej spokojniejsza pogoda zniwelowała wpływ wzrostu poziomu morza na fale sztormowe w latach 1960-2018.  

"Większość krajów zakłada, że prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych powodzi pozostanie takie samo i uwzględnia jedynie wzrost poziomu morza" - powiedział główny autor badania Francisco Calafat z Narodowego Centrum Oceanografii w Wielkiej Brytanii. 

Ogromne koszty

Jego zdaniem może to spowodować, że rządy nie docenią przyszłych powodzi. Według badania opublikowanego w 2018 r. w czasopiśmie "Nature Climate Change", jeśli kraje europejskie nie dostosują się do rosnącego ryzyka powodziowego, mogą być do 2100 r. narażone na roczne szkody w wysokości prawie 1 biliona euro (1,1 biliona dolarów). 

Najbardziej ucierpiałaby Wielka Brytania, która doświadczyłaby około jednej piątej tych szkód.  "Zrozumienie dynamiki sztormów ma zasadnicze znaczenie dla ochrony społeczności w pobliżu wybrzeża" - powiedział oceanograf Michalis Vousdoukas z Komisji Europejskiej.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas