Reklama

Powodzi i susz będzie coraz więcej. Jak im zapobiegać?

Powodzie błyskawiczne i nawracające susze - będzie ich w Polsce coraz więcej z powodu zmian klimatycznych. Czy można im zapobiegać? Podcast Stowarzyszenia Program Czysta Polska i Zielonej Interii.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu susze w Polsce występowały co pięć lat. Teraz dochodzi do nich już co roku.

 - Ten problem będzie wracał, bo to wynik zmian klimatycznych - mówi Joanna Sasal, zastępca dyrektora departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Wodach Polskich. Jej zdaniem problemem nie jest jednak łączna suma opadów w naszym kraju, ale wysuszenie gleb prowadzące do stepowienia coraz większych obszarów Polski. 

Nasz kraj należy do państw o najuboższych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca przypada u nas średnio 1600 m sześciennych wody na rok, a w trakcie suszy zaledwie 1000 m sześciennych. W innych państwach UE ten współczynnik wynosi 4500 m sześciennych. 

Reklama

Jednocześnie jedna trzecia terytorium Polski jest zagrożona występowaniem suszy rolniczej. - Z tego powodu konieczne jest wdrożenie działań, których celem będzie retencjonowanie wód opadowych - mówi Joanna Sasnal podkreślając, że to rozwiązuje problem zarówno suszy i powodzi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy