Miasto w Holandii wprowadziło zakaz reklamy mięsa

Miasto Haarlem w środkowej Holandii zakazało reklamowania mięsa w miejscach publicznych - informuje portal RTL Nieuws. Jest to pierwsza gmina na świecie, która wprowadziła takie przepisy.

 Samorząd miasta Haarlem w Holandii podjął decyzję o zakazaniu reklamy mięsa na wniosek partii GroenLinks.

Zakaz reklamy mięsa w Holandii

"Produkcja mięsa jest bardzo szkodliwa dla klimatu, więc nie chcemy zachęcać ludzi do dokonywania wyborów, które są złe dla środowiska" - wyjaśnia radny tego ugrupowania Ziggy Klazes cytowany przez RTL Nieuws.

Produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego (w tym pasz dla zwierząt hodowlanych) odpowiada za niemal 20 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie. W dużym stopniu jest to związane z wylesianiem, bo spora część lasów wycinana jest pod hodowlę bydła. Generuje ona także szkodliwy dla środowiska metan.

Reklama

Portal zauważa, że pomimo uchwalonego zakazu, jego skutki nie będą widoczne od razu, ponieważ miasto jest związane umowami z operatorami wiat przystankowych i ekranów w miejscach publicznych.

Nie tylko reklamy mięsa

W ubiegłym roku kilka holenderskich samorządów, m.in. Amsterdamu i Hagi, wprowadziło zakaz reklamowania produktów związanych z paliwami kopalnymi. W tych miastach nie można reklamować podróży lotniczych oraz samochodów benzynowych.

Zobacz także: Ciemno i pusto w holenderskich kościołach. Dlaczego?

PAP
Dowiedz się więcej na temat: weganizm | mięso | Holandia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama