Zjedz obiad za darmo. Polacy stworzyli aplikację do dzielenia się jedzeniem
W Polsce powstała nowa aplikacja, dzięki której można podzielić się jedzeniem. Użytkownicy i użytkowniczki zamieszczają w serwisie ogłoszenia z produktami, które chcą oddać, a chętni odbierają je z pomocą aplikacji. Jak tłumaczą twórcy usługi, jest to odpowiedź na światowy problem marnowania żywności, który z roku na rok jest coraz większy.
Owoce kaki, granat, nieotwarta paczka makaronu spaghetti czy herbata ziołowa - to tylko wybrane produkty, które w sobotę można było zarezerwować w polskiej aplikacji Neverwaste służącej dzieleniu się jedzeniem. Serwis powstał dzięki fundacji "Raz się żyje" z Krakowa.
Co roku w Polsce marnujemy miliony ton jedzenia
W Polsce rocznie marnowane jest niemal 4,8 mln ton żywności. Najwięcej, bo aż 60 proc. jedzenia, trafia do śmieci prosto z naszych domów. Oznacza to, że w każdej sekundzie przez cały rok w naszych koszach ląduje ok 92 kg żywności.
Najczęstszymi powodami wyrzucania produktów spożywczych i komponentów żywności w gospodarstwach domowych są: psucie się żywności (65,2%), przeoczenie daty ważności (42%), przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5%), zakup zbyt dużej ilości żywności (22,2%) oraz nieprzemyślane zakupy (19,7%).
Problem marnowania żywności w Polsce jest szczególnie zauważalny w okresie świąt. W domach przygotowujemy wtedy bardzo dużo jedzenia, którego w większości przypadków nie jesteśmy w stanie zjeść w całości. Badania wskazują, że aż 40 proc. Polek i Polaków wyrzuca świąteczne jedzenie do śmieci.
Podziel się jedzeniem nie tylko od święta
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia mogą się więc okazać pierwszym prawdziwym testem dla aplikacji stworzonej przez Polaków. Neverwaste pozwala użytkownikom i użytkowniczkom na dzielenie się żywnością poprzez wystawienie produktów spożywczych w formie ogłoszeń. Wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku znanych serwisów, takich jak Allegro czy OLX.
Zobacz również:
W aplikacji dostępna jest mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie można odebrać darmowe jedzenie. Przy ogłoszeniach możemy także zarezerwować konkretny produkt, a także skontaktować się z osobami, które chcą podzielić się jedzeniem.
"Nasza aplikacja jest czymś więcej niż tylko platformą do wymiany żywności. To część ruchu społecznego, który stawia czoła marnowaniu żywności poprzez proaktywne działanie. Wierzymy, że technologia może być siłą napędową zmiany i ma moc łączenia ludzi wokół wspólnego celu" - podkreśla Kacper Balawajder, inicjator projektu i wiceprezes fundacji "Raz się żyje".
W projekt zaangażowały się już krakowskie firmy, m.in. jedna z sieci piekarni i sieciowa kawiarnia. Aplikacja jest dostępna za darmo na smartfony z Androidem i iOS. Wystawianie ogłoszeń również jest bezpłatne.