Grzany słońcem koc solarny

Koc, lampka albo wentylator mogą być bezpośrednio zasilane energią słoneczną. Udowodniła to absolwentka londyńskiej uczelni artystycznej Central Saint Martins. Jak działa solarny koc i ile będzie kosztował?

Solar Blanket to projekt autorstwa Mireille Steinhage. Ogrzewany koc zasilany jest energią płynącą prosto z dołączonego do zestawu panelu fotowoltaicznego. Koca można używać na dwa sposoby - traktować go jako narzutę na łóżko i kanapę, na której można siedzieć lub standardowo okryć się ogrzewanym materiałem.

Koc solarny, czyli grzanie słońcem

Zrównoważony rozwój powinien być dostępny dla każdego - twierdzi projektantka funkcjonalnego koca. Mireille Steinhage dąży do tego, aby kosztował on 10 funtów, czyli ok. 56 zł. 

Solar Blanket będzie sprzedawany wraz z niewielkim, cienkim panelem fotowoltaicznym, który umieszcza się na oknie, aby czerpał energię słoneczną i ładował przenośny akumulator. Może on czerpać energię nawet w mniej słoneczne dni. Przewodząca przędza umożliwia ogrzewanie koca energią odnawialną. Koc wykonany jest z tkaniny poliestrowej. Materiały użyte do projektu są funkcjonalne i nadają się do recyklingu.

Reklama

Jak mówi autorka, Solar Blanket różni się od standardowego elektrycznego koca, ponieważ wykorzystuje do ładowania baterii energię odnawialną i nie wymaga dodatkowego wkładu pieniędzy. Do wyboru są trzy prototypy o niskim napięciu: od 5 do 12 woltów. Koc 12 V nagrzewa się do około 30 ℃ i działa przez dwie godziny na pełnym naładowaniu. 

Autorka projektu poszukuje partnera do produkcji, który pomoże jej udostępnić produkt na rynku komercyjnym.

Energia odnawialna w rzeczach codziennego użytku

Mireille Steinhage połączyła wzornictwo z potencjałem energii odnawialnej. W swoim porojekcie o nazwie “People Power" poszukuje rozwiązań, bazujących na energii słoneczej, a które są przystępne cenowo i powszechnie dostępne. O ile zakup instalacji fotowoltaicznej może stanowić dla wielu wyzwania nie do pokonania, to przedmioty codziennego użytku powinny być w zasięgu ręki każdego - twierdzi absolwentka. Obecnie ok. 14,5 mln osób, mieszkających w Wielkiej Brytanii żyje na skraju ubóstwa.

Na rynku znaleźć można inne przedmioty codziennego użytku, które zasilane są energią słoneczną: maty solarne, plecaki z funkcją ładowania komórek i wbudowanym panelem, lampki solarne, znicze, lamele wyposażone w perowskitowe ogniwa słoneczne oraz sklepowe cenówki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energia odnawialna | energia słoneczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama