Od śmiecia do wynalazku. Co może powstać z recyklingu?
Odpady zalegają nie tylko na wysypiskach, ale i w środowisku. Zaśmiecają lądy i wody, powodując bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt i nas samych. Nie wszystkie odpady muszą jednak lądować na śmietnisku, ponieważ ze śmieci można zrobić o wiele większy pożytek. Oto wspaniałe projekty z recyklingu, czyli przetworzonych odpadów.
Po co robić coś od nowa skoro można przetworzyć stare i niepotrzebne śmieci? Recykling to przyszłościowy proces. Nie dość, że oczyszcza planetę z nadmiaru śmieci i zmniejsza koszty pracy i energii potrzebnych do produkcji od zera, to jeszcze sprawia, że korzystamy z przedmiotów o wyższej wartości (np. spodni, butów, głośnika, krzesła, a nawet energii).
Ekologiczny materiał z odpadów żywności
Pomimo tego że wielu z nas używa wielorazowych toreb, na ulicach leżą jednorazowe siatki z tworzyw sztucznych. Na co dzień korzystamy też z plastikowych folii spożywczych i innych opakowań z tego materiału. MakeGrowLab to firma biotechnologiczna specjalizująca się w uprawie kompostowalnych i wolnych od plastiku materiałów, takich jak folie i wypełniacze. Nie stosują dodatków ropopochodnych, a wysokowydajne nanowłókno powstaje w wyniku upcyklingu jedzenia i napojów. Upcykling to proces, w którym surowce poddawane przetworzeniu, zamieniają się w przedmioty o większej wartości niż przed procesem.
Głównym celem naszej pracy jest tworzenie materiałów, które zmieniają świat. Zamiast narzekać, że firmy nie produkują i nie oferują zrównoważonych materiałów, postanowiliśmy coś z tym zrobić.
Taboret i powerbank z maski
Podczas wzmożonego noszenia masek medycznych przez ostatnie dwa lata, drastycznie wzrosła ilość tych odpadów. Nie dość, że problemem była ich odpowiednia segregacja, to maski pływały w rzekach, znajdowały się w lasach i na chodnikach. 23-letni wtedy Ha-neul z Korei Południowej zaczął przetwarzać tysiące wykorzystanych masek w... taborety. Student projektowania stworzył oryginalne krzesła i zminimalizował ilość problematycznych odpadów. Według danych tylko we wrześniu 2020 r. w Korei Południowej wyprodukowano ponad miliard masek.
Natomiast w Tajwanie na początku tego roku ze zużytych masek powstały powerbanki. Pracownicy fabryki otrzymali je w prezencie w ramach obchodów 60-lecia firmy technologicznej.
“Energetyczny" leżak na lato i kładka dla pieszych
Co ma wspólnego energetyka wiatrowa z wyposażeniem wnętrz i infrastrukturą dla pieszych? Okazuje się, że w tym przypadku sporo. Turbiny wiatrowe podobnie, jak panele fotowoltaiczne, kończą żywotność po okresie eksploatacji. Na szczęście jednak niektórzy docenili wartość śmigieł i użyli ich ponownie do stworzenia całkiem innych przedmiotów i obiektów.
Woda z toalety w kranie
Niemiecki park wodny nie służy do pływania. Ta stacja uzdatniania wody przekształca ścieki i wodę deszczową w wodę, która następnie płynie w kranie. Zamknięty obieg tworzy zrównoważony system wodny niezależnie od tego, czy myjesz ręce w wodzie z fontanny czy spłukujesz wodę w toalecie. Ten wyjątkowy system wodny znajduje się w regionie Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec.
I biogaz z odpadów z WC
Spłukując wodę w toalecie być może nie zastanawiamy się nad dalszym losem odpadów, które tam zostawiamy. Nawet z odchodów da się coś zrobić. Na przykład wytworzyć energię, która jest dziś niesamowicie droga, a w przypadku spalania paliw kopalnych, po prostu nieekologiczna.
Biogaz był wytwarzany z odpadów już setki lat temu. Wówczas nie było mowy o korzystaniu z energii z sieci. Ta metoda powraca do łask i pojawia się coraz więcej badań nad jej potencjałem. Jedna z najsłynniejszych toalet, w której odchody przetwarza się na biogaz, znajduje się w Narodowym Instytucie Nauki i Technologii Ulsan. Inżynier Cho Jae-weon stworzył toaletę, która przetwarza odchody w biogaz i zasila budynek energią. Każdy student, który dołoży swoje “dwa grosze" do produkcji eko energii, otrzymuje talony na jedzenie. Biogaz z toalety wytwarzany jest przy pomocy beztlenowej komory fermentacyjnej i może być wykorzystany także do gotowania.