W Szwajcarii powstała solarna tama. Ma 5 tys. paneli fotowoltaicznych

Wygięta ściana zawierająca niemal 5 tys. paneli słonecznych została zainstalowana na tamie przy zbiorniku Muttsee w kantonie Glarus Szwajcarii. To najdłuższa tama w całym kraju. Dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki można z niej generować 3,3 mln kWh energii rocznie.

Na tamie w Szwajcarii powstała imponująca instalacja fotowoltaiczna. Niemal 5 tys. paneli słonecznych zainstalowano na wysokości prawie 2,4 tys. metrów nad poziomem morza
Na tamie w Szwajcarii powstała imponująca instalacja fotowoltaiczna. Niemal 5 tys. paneli słonecznych zainstalowano na wysokości prawie 2,4 tys. metrów nad poziomem morza Arnd WiegmannAgencja FORUM

Jezioro Muttsee w Szwajcarii położone jest wśród pokrytych lodem szczytów na wysokości niemal 2400 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 42 ha i jest ono używane jako zbiornik górny w elektrowniach szczytowo-pompowych Linth-Limmern o mocy 1 GW.

Szwajcaria. Na tamie jeziora zamontowano 5 tys. paneli słonecznych

Teraz na zbiorniku Muttsee można generować jeszcze więcej energii. Za sprawą ściany z niemal 5 tys. paneli słonecznych pozyskana zostanie energia mogąca zapewnić prąd dla 700 domów. Prąd przyda się przede wszystkim w wymagających więcej energii, zimnych miesiącach.

"Instalacja jest szczególnie ważna, ponieważ produkuje dużo prądu zimą. Lokalizacja, którą wybraliśmy ciężko znajduje się ponad poziomem chmur, co jest szczególnie korzystne dla energii słonecznej. Mamy odbijające się od śniegu promienie słoneczne, a moduły działają najlepiej w niskich temperaturach, więc to najlepsze możliwe warunki" - mówi Jeanette Schranz, rzeczniczka prasowa AlpinSolar. Projekt został sfinansowany przez Axpo, szwajcarską spółkę energetyczną.

Dzięki dużej wysokości nad poziomem morza instalacja na tamie zbiornika Muttsee może pracować wydajniej niż na nizinach. Szwajcaria kładzie obecnie duży nacisk na inwestycje w odnawialne źródła energii, które mają być alternatywą dla atomuArnd WiegmannAgencja FORUM

Szwajcaria stawia na OZE

Montaż paneli na tamie zbiornika zakończył się w ubiegłym roku, a instalacja produkuje już energię. Jej lokalizacja na tak dużej wysokości jest dodatkowo korzystna, ponieważ pozwoli to uniknąć zasłaniania paneli przez mgłę w zimniejszych miesiącach. Axpo do 2030 r. chce zainstalować na zbiorniku kolejne 4,2 tys. paneli słonecznych.

"Energia słoneczna zaczyna odgrywać coraz większą rolę w miksie energetycznym Szwajcarii" - informuje Schranz. Grupa do 2030 r. chce zainstalować w kraju dodatkowe 1,2 GW mocy z fotowoltaiki. Szwajcaria odchodzi od energetyki jądrowej właśnie na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Alpejska wioska staje się hotelemDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas