Pierwsza polska elektrownia jądrowa coraz bliżej. Jest decyzja środowiskowa

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jest decyzja środowiskowa co do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestycja powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu (wizualizacja)
Jest decyzja środowiskowa co do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestycja powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu (wizualizacja)materiały prasowe

GDOŚ zakończył postępowanie i wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. "Jest to milowy krok dla realizacji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji" - ocenia minister Moskwa. Decyzja środowiskowa wraz z załącznikami ma ponad 550 stron.

Polska elektrownia jądrowa z decyzją środowiskową

Ocena GDOŚ wskazuje, że elektrownia nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.

Inwestycja nie będzie też znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000. Dodano, że nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami.

Generalna Dyrekcja wskazała ponadto, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego.

Kolejną z konkluzji jest to, że eksploatacja elektrowni nie spowoduje ponadnormatywnych emisji gazów i pyłów do środowiska, ani nie będzie wiązała się z wprowadzaniem ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby i ziemi, wód oraz powietrza.

Amerykańskie reaktory będą działać na Pomorzu

Zapewniono także, że budowa jak i późniejsza praca elektrowni będzie monitorowana m.in. pod względem oddziaływania na środowisko. Prowadzony będzie również monitoring radiologiczny.

Analiza raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zajęła GDOŚ ponad 1,5 roku. Częścią postępowania prowadzonego przez GDOŚ były konsultacje transgraniczne. Swoje stanowisko wyraziło 14 państw.

Polska elektrownia jądrowa ma powstać w gminie Choczewo na Pomorzu. Jej docelowa moc wyniesie 3750 MWe. Trzy reaktory za sumę 100 mld zł wybuduje amerykańska firma Westinghouse.

Łoś spacerował po WarszawieEwa BorkowskaINTERIA.PL