Masz fotowoltaikę? Nowe zasady rozliczeń za prąd
Oprac.: Justyna Nachman
Przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie z dniem 27 grudnia 2024 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. systemu rozliczeń prosumentów net-billing i mają na celu zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje OZE. Na czym dokładnie polegają wspomniane zmiany? Sprawdzamy.
Spis treści:
Fotowoltaika i nowe systemy rozliczeń
Jednym z ważniejszych założeń nowelizacji ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1847) jest przywrócenie systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej, tzw. RCEm. Zmiany dotyczą prosumentów, którzy zaczęli wytwarzać energię przy pomocy OZE przed 1 lipca 2024 roku. Opisany mechanizm chroni ich przed niższymi, godzinowymi cenami za energię elektryczną wprowadzaną do sieci.
Dzięki nowelizacji ustawy wyżej opisani prosumenci mają także możliwość przejścia na rozliczenie w oparciu o godzinową rynkową cenę energii elektrycznej, tzw. RCE. W takiej sytuacji ceny za energię wprowadzaną przez nich do sieci są zależne od jej rzeczywistej wartości rynkowej w danej godzinie. Jednak warunki rozliczeń nie zmieniają się samoistnie, aby skorzystać z tej formy (RCE), należy złożyć oświadczenie do swojego sprzedawcy energii.
Wyższy depozyt konsumencki
Nowelizacja ustawy z 27 listopada 2024 r. przewiduje również zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego w danym miesiącu kalendarzowym o 23%. Mowa tutaj o środkach finansowych, które właściciel instalacji OZE otrzymuje za energię wprowadzoną do sieci. Zgromadzone środki może następnie wykorzystać na zakup energii elektrycznej od sprzedawcy.
Ponadto prosumenci, który przejdą z rozliczeń w oparciu o RCEm na RCE, mogą otrzymać nawet do 30% zwrotu nadpłaty za niewykorzystaną energię elektryczną zapisaną na depozycie. Dotychczas opisany zwrot mógł wynosić maksymalnie 20%.
Nowelizacja ustawy obejmie ponad 400 tys. gospodarstw domowych. Prosumenci mogą dodatkowo ubiegać się o dofinansowanie na zakup domowych magazynów energii z programów unijnych. Dzięki temu będą mogli jeszcze bardziej obniżyć koszty mikroinstalacji OZE.
Większa opłacalność inwestycji w panele słoneczne
Nowelizacja ustawy zwiększa korzyści dla prosumentów korzystających z systemu net-billing. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że najwyższą opłacalność mogą osiągnąć ci, którzy efektywnie zarządzają wytworzoną energią. Najważniejszym elementem jest wówczas autokonsumpcja, czyli wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Taki model pozwala obniżyć koszty zakupu energii od dostawcy, a jednocześnie zwiększyć niezależność energetyczną.
Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej?
- Instalacja magazynu energii
Magazyny umożliwiają przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii, która w innym przypadku trafiłaby do sieci elektroenergetycznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił programy dofinansowujące tego typu inwestycje.
- Alternatywne metody magazynowania
Zamiast baterii można zainwestować w zbiorniki na ciepłą wodę użytkową. Nadwyżki energii elektrycznej można wówczas wykorzystać do ogrzewania wody, która pozostaje gotowa do użytku przez wiele godzin.
- Wykorzystanie najniższych cen energii
Gromadzenie energii w magazynie w godzinach od 11:00 do 13:00, kiedy ceny rynkowe energii elektrycznej są najniższe. Takie działanie pozwala na jej efektywne wykorzystanie w godzinach wieczornych, kiedy to zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym jest największe, a mikroinstalacja PV jej nie produkuje.
- Planowanie pracy urządzeń
Pranie, zmywanie czy ładowanie samochodu elektrycznego warto zaplanować na godziny największej produkcji energii przez instalację PV, co pozwala na maksymalne wykorzystanie darmowej energii.