Fotowoltaika w Polsce. Padły historyczne rekordy
Słońce króluje na niebie coraz dłużej, co przekłada się na większą produkcję energii z paneli fotowoltaicznych. W poniedziałek padł rekord. Ponad połowa energii w Polsce wyprodukowanej w południe pochodziła z fotowoltaiki. Przy okazji tegoroczny maj, choć jeszcze nie dobiegł końca, również ustanowił rekordy w skali miesiąca.
Fotowoltaika cieszy się w Polsce dużą popularnością i choć obecnie nie przeżywa boomu, tak liczba istniejących instalacji jest duża i ulega zwiększeniu. Pozwala to na wytwarzanie znaczących ilości energii. W poniedziałkowe południe padł rekord. Panele fotowoltaiczne w naszym kraju odpowiadały wtedy za ponad połowę wyprodukowanej w kraju energii.
Panele fotowoltaiczne w Polsce wygenerowały ponad 50 proc. energii
Rekord został ustanowiony w poniedziałek, kiedy to instalacje fotowoltaiczne o godzinie 12:00 pracowały z mocą 11 382 MW. W ciągu jednej godziny (od 11:00 do 12:00) wyprodukowały aż 11 195 MWh energii. To ponad połowa całej, która powstała wtedy w kraju, o czym poinformowały na łamach platformy X Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Tylko w ciągu dwóch godzin (w kolejnej do 13:00) instalacje fotowoltaiczne odpowiadały za produkcję 53 proc. całej energii w Polsce. Oczywiście z racji warunków, w tym związanych z położeniem Słońca oraz występującymi coraz częściej chmurami, w kolejnych godzinach efektywność ta spadała.
Dzienny rekord energetyki słonecznej również z maja
Warto dodać, że energia pochodząca ze Słońca w Polsce ustanowiła dzienny rekord 9 maja 2024 r. Tego dnia produkcja osiągnęła poziom 102 GWh. Dla porównana energetyka węglowa przełożyła się wtedy na wynik 148 GWh.
Paneli fotowoltaicznych w Polsce przybywa. Z informacji udostępnionych przez Agencję Rynku Energii wynika, że w styczniu łączna moc instalacji fotowoltaicznych w kraju wynosiła 17 GW. Było to o 36 proc. więcej w porównaniu do okresu sprzed roku.
Oczywiście wzrost fotowoltaiki prowadzi również do pewnych problemów, co niedawno skutkowało informacją o odłączeniu farm od systemu w dniach roboczych. W ten sposób zielona energia poszła na straty, gdyż było jej za dużo względem zapotrzebowania. W tym roku taka sytuacja miała miejsce już kilka razy, w tym w trakcie długiego weekendu majowego.
Maj rekordowy dla fotowoltaiki w Polsce
Maj jeszcze nie dobiegł końca, ale już wiadomo, że pod względem produkcji energii słonecznej w skali jednego miesiąca ustanowił kolejny rekord, gdyż już przyniósł 2,2 TWh. Rekordowym miesiącem dotychczas pozostawał lipiec 2023 r, gdy wygenerowano 1,94 TWh energii z paneli słonecznych. Natomiast w maju zeszłego roku było to 1,88 TWh.
Możemy się spodziewać, że rekordy ustanowione w maju zostaną pobite w przyszłym miesiącu. Czerwiec pod tym względem, gdy Słońce w ciągu dnia jest z nami najdłużej, zapewne wygeneruje jeszcze więcej energii z paneli fotowoltaicznych. Natomiast od lipca zaczniemy obserwować spadki i tak będzie do grudnia. Potem produkcja znowu zacznie rosnąć.