2022 r. dobry dla europejskiej fotowoltaiki. Polska w czołówce
W 2022 r. dodatkowa moc wytworzona z europejskiej fotowoltaiki wyniosła rekordowe 41,4 GW. To prawie 50 proc. wzrost w porównaniu z 28,1 GW wytworzonymi w 2021 r.
Organizacja pozarządowa SolarPower Europe szacuje, że 2022 r. był kolejnym rekordowym rokiem pod względem nowej mocy zainstalowanej w europejskiej fotowoltaice. W tym roku w Europie dodano 41,4 GW. Najwięcej zainstalowali Niemcy - prawie 8 GW mocy, Hiszpania - 7,5 GW oraz Polska - 4,9 GW. Po raz pierwszy wszystkie 10 największych europejskich rynków fotowoltaicznych dodało co najmniej 1 GW mocy pozyskanej z OZE.
Energia odnawialna w Europie
Dane na temat ilości mocy wyprodukowanej z energii słonecznej zostały zgromadzone przez SolarPower Europe (SPE) w najnowszym raporcie na temat rozwoju OZE w Europie. To kolejny rekordowy rok dla fotowoltaiki także ze względu na przerost oczekiwań dotyczących rozwoju energetyki odnawialnej.
Niemcy ponownie zainstalowali więcej energii słonecznej niż jakikolwiek inny kraj europejski. Natomiast pomimo przejścia Polski z dotychczasowego systemu opustów na net-billing, Polacy inwestowali w fotowoltaikę. Przyczyniły się do tego wysokie ceny energii elektrycznej, kwestie ekologiczne i chęć zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Inne kraje dodały do miksu energetycznego energię słoneczną ze źródeł odnawialnych w ilości:
Holandia (4 GW), Francja (2,7 GW), Włochy (2,6 GW), Portugalia (2,5 GW), Dania (1,5 GW), Grecja (1,4 GW) i Szwecja (1,1 GW).
Portugalia i Szwecja weszły do pierwszej dziesiątki kosztem Węgier i Austrii - napisano w raporcie. Portugalia dołączyła "do klubu GW" po raz pierwszy dzięki imponującemu rocznemu wzrostowi na poziomie 251 proc. - pisze portal branżowy PV Magazine.
Według SPE całkowita moc energii słonecznej w UE wzrosła o 25 proc., z 167,5 GW w 2021 r. do 208,9 GW w 2022 r. Przewiduje się, że roczny wzrost fotowoltaiki w Europie wyniesie 53,6 GW w 2023 r. i 85 GW w 2026 r. Oznacza to, że rynek energii słonecznej w UE ma wzrosnąć ponad dwukrotnie w ciągu czterech lat, osiągając 484 GW do 2026 r.
W raporcie zwrócono również uwagę na pięć kluczowych kwestii dotyczących "przygotowania na rozwój PV": zwiększenie liczby instalatorów fotowoltaiki, utrzymanie stabilności regulacyjnej, poprawa stabilności sieci, usprawnienie procedur administracyjnych i wzmocnienie europejskiej produkcji.